Ich zdaniem paradoksalnie może się okazać, że mechanizmy współpracy, które będą mieli do dyspozycji prokuratorzy europejscy działający w państwach członkowskich UE, będą mniej efektywne niż istniejące, uproszczone formy współpracy unijnej w sprawach karnych, a w szczególności instrumenty wzajemnego uznawania orzeczeń.

Czytaj: Większość państw UE popiera powołanie Prokuratury Europejskiej>>

Konferencja miała formę wystąpień panelistów połączonych z dyskusją z uczestnikami konferencji, którymi byli prokuratorzy z państw członkowskich UE. Dyskusja pokazała, że praktycy odnoszą się do nowej instytucji europejskiej ze sceptycyzmem. Krytykowano aktualny (wciąż negocjowany) tekst rozporządzenia dotyczącego EPPO za brak precyzji m.in. w takich kwestiach jak charakter relacji pomiędzy prokuratorami europejskimi w kraju a przedstawicielami krajowymi w Prokuraturze Europejskiej na szczeblu centralnym. Również przedstawiciele tych państw UE, które prawdopodobnie nie wejdą w skład EPPO (np. Irlandia) wyrażali obawy związane ze współpracą tych państw z EPPO (m.in. pytanie o podstawę współpracy).
Ze strony polskiej w konferencji wzięli udział: prok. Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku Igor Dzialuk - jako panelista, prok. Beata Ziorkiewicz z Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz prok. Sławomir Piwowarczyk z Departamentu Postępowania Przygotowawczego.


 Sławomir Dudzik,Nina Półtorak
Prawo Unii Europejskiej a prawo konstytucyjne państw członkowskich>>>