Na konferencji prasowej Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że Nowoczesna apeluje do polityków PiS o działania zgodne z prawem, działania w duchu odpowiedzialności za państwo, nieeskalowanie obecnej sytuacji. Jej zdaniem, Kuchciński mógł nie dopełnić obowiązków i poświadczyć nieprawdę.

Także szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę złożenie zawiadomień do prokuratury ws. głosowań nad budżetem, które odbyły się w piątek w Sali Kolumnowej Sejmu. „Wszyscy, którzy łamali prawo, muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą” – powiedział lider Platformy.

Czytaj: Sejm uchwalił budżet na 2017 r. - czy legalnie?>>

Głosowania w piątek wieczorem odbywały się poza główną salą obrad Sejmu, w której posłowie opozycji okupowali w tym czasie mównicę. Ich zdaniem głosowania przeprowadzone w sali kolumnowej są nielegalne, m.in. z tego powodu, że nie sprawdzono tam we właściwy sposób kworum, podejrzewają także, że w głosowaniu mogły brać udział osoby nieuprawnione.

- Posiedzenie Sejmu było legalne, było kworum - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezes PiS pytany w piątek przez dziennikarzy, czy posiedzenie Sejmu było legalne, powiedział: "Jeśli jest kworum, to oczywiście, że jest legalne".

Tymczasem posłowie opozycji prezentowali w sobotę nagrania z telefonu komórkowego, na którym kilku posłów, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, podpisują listę obecności już po zakończeniu głosowań.

Czytaj: Dr Balicki: marszałek Sejmu powinien sprawdzić listę przed głosowaniem>>

Nowoczesna chce, by budżet był procedowany na posiedzeniu 20 grudnia, bowiem – jej zdaniem – piątkowe prace odbywały się z naruszeniem prawa. Wśród postulatów jest też przywrócenie posła Michała Szczerby (PO).

Schetyna, który spotkał się z dziennikarzami po posiedzeniu Zarządu Krajowego PO. na pytanie, czy będą zawiadomienia do prokuratury, powiedział: „Na pewno tak, będziemy to sprawdzać, ponieważ ta lista, którą widzieliśmy wczoraj to lista hańby, kłamstwa, a nie lista obecności legalnego posiedzenia Sejmu. Wszystkich tych, którzy łamali prawo wczoraj, wszyscy oni muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą".
Ocenił, że piątkowe wydarzenia w Sali Kolumnowej to złamanie demokracji parlamentarnej i parlamentarnych zasad. Podkreślił, że budżet został przyjęty w nielegalny sposób.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że jeżeli "sytuacja dwuwładzy i braku zrozumienia PiS-u, że utracił poparcie społeczne" będzie się utrzymywać niezbędne będą przedterminowe wybory. (ks/pap)