"Doszły nas informacje o likwidacji wydziałów pracy w sądach, pracownicy czekają na rozprawy w sądach pracy ponad rok, rozprawy trwają kilka lat, chodzi więc o przyśpieszenie działania tych sądów" - powiedział przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Dodał, że związkowcy chcą przekazać ministrowi sygnały, jakie napływają do nich ze strony pracowników.
Kwiatkowski zapewnił, że ministerstwo zdaje sobie sprawę z problemów zgłaszanych przez związkowców. "Mamy problem z podejściem do naruszenia praw pracowniczych, zarówno przez prokuratorów, jak i przez sędziów; często te sprawy są traktowane z dużą dozą nonszalancji" - przyznał. Ocenił, że wprowadzane zmiany powinny poprawić sytuację.
W marcu przyszłego roku wchodzi w życie obszerna nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych przyjęta przez Sejm w połowie sierpnia. Zmiany dotyczą m.in. struktury sądów. Wprowadzona została zasada, że w sądach będą wydziały karne i cywilne, zaś wydziały rodzinne czy pracy można będzie utworzyć tylko, jeśli na danym terenie jest takie zapotrzebowanie. Wydziały, które zostaną uznane za zbyt małe lub nieefektywne, mają być likwidowane. Nowelizacja spotkała się z protestami środowisk sędziowskich.
"Dzięki tej nowelizacji sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych będą mogły być rozpatrywane we wszystkich sądach rejonowych w Polsce, nie tylko tych, gdzie są wydziały pracy" - zaznaczył Kwiatkowski. Dodał, że sprawy pracownicze będą mogły - przy uwzględnieniu specjalizacji sędziów - być rozpatrywane w wydziałach cywilnych sądów rejonowych.
Minister sprawiedliwości zaznaczył, że wprowadzane zmiany polegają na likwidowaniu wydziałów pracy o obsadzie etatowej do jednego sędziego. "Jest wartością, jak obywatel ma bliżej do sądu, ale jest też wartością, że obywatel nie czeka, aż sędzia łaskawie wróci z urlopu albo ze zwolnienia lekarskiego, żeby sprawa była rozstrzygnięta" - mówił.
Kwiatkowski zastrzegł jednak, że skoro sprawami pracowniczymi będą mogli zajmować się sędziowie wydziałów cywilnych, muszą oni w niektórych przypadkach podnieść swoje kwalifikacje. "Ta zmiana musi być połączona ze szkoleniami, dlatego będzie wprowadzana stopniowo, aby w wydziałach cywilnych byli sędziowie, którzy mogą się tymi sprawami zajmować" - zaznaczył minister. Szkolenia będą się odbywały w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. (PAP)