- Chciałbym, aby każdy uczeń już po ukończeniu szkoły średniej wiedział, jakie ma prawa, a także jakie może ponieść konsekwencje jeśli prawo złamie – mówił dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie lekcji, którą poprowadził w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego.
W trakcie spotkania z młodzieżą minister rozmawiał o tym co najważniejsze, a czego często nie dowiadują się w trakcie „tradycyjnych” lekcji: co to jest wymiar sprawiedliwości i jak działa, dlaczego nie warto wchodzić w konflikt z prawem, jakie mamy prawa i obowiązki.
Uczniowie Liceum dowiedzieli się także od Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego tego co mogłoby im grozić gdyby dopuścili się kradzieży, włamania, rozboju, zniszczenia mienia, czy gdyby przyłapano ich na posiadaniu narkotyków.
- Konflikt z prawem powoduje często środowiskowe wykluczenie osoby, która dopuściła się przestępstwa. Wpływa na ograniczenie aktywności życiowej, zwłaszcza zawodowej – mówił uczniom minister. – W wielu życiowych przypadkach fakt karalności uniemożliwia bądź to wykonywanie określonego zawodu, prowadzenie własnej działalności czy też pełnienie określonej funkcji – tłumaczył.
Uczniowie przysłuchując się wykładowi ministra mprawiedliwości otrzymali solidną dawkę praktycznej wiedzy prawnej, z której mogą korzystać na co dzień. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że np. zakup w szkolnym sklepiku to też zawarcie jakiejś umowy. Minister zwrócił uwagę na to, iż prawo otacza każdego z nas, że mamy z nim do czynienia przez całe życie. - I dlatego powinniśmy o nim wiedzieć jak najwięcej i dobrze je poznać, by z łatwością móc się poruszać w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia do szkół lekcji prawa. Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja choć trochę zainspiruje „moich” uczniów do pogłębienia wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - dodał minister sprawiedliwości.
Poniedziałkowa lekcja prawa była kolejnym spotkaniem ministra w ramach programu edukacji prawnej, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Krajową Radą Radców Prawnych.
MS przypomnina przy okazji, że minister sprawiedliwości wraz z prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych zwrócił się do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia do programu szkół średnich lekcji „praktycznej nauki prawa”.