W toku prac legislacyjnych nad rządowym projektem zmian kodeksu spółek handlowych, Ministerstwo Sprawiedliwości uwzględniło część krytycznych uwag podmiotów opiniujących projekt (w szczególności Komisji Nadzoru Finansowego i Sądu Najwyższego) i na ich podstawie wprowadziło stosowne poprawki do aktu. Mimo zaproponowanych zmian projektu, mających na celu wyeliminowanie mankamentów planowanej nowelizacji, projekt dalej krytycznie ocenia Krajowa Rada Sądownictwa. Negatywną opinię podtrzymuje również Krajowa Rada Notarialna.

W przedstawionej opinii z marca 2015 roku, Krajowa Rada Sądownictwa podkreśliła, że wątpliwości wywołuje zakres ochrony wierzycieli przy uregulowaniu kwot przeznaczonych do podziału pomiędzy wspólników. W piśmie wskazano także, że wątpliwości budzi rozwiązanie, w którym spółki nie posiadające kapitału, nie są odmiennie oznaczone. Krajowa Rada Sądownictwa podniosła również, że zastrzeżenia budzi projektowana zmiana, zgodnie z którą dopuszczalne ma być łączenie w jednym podmiocie równocześnie zarówno wspólników, którzy wnieśli udziały o wartości nominalnej, jak i wspólników wnoszących udziały nie mające takiej wartości.

W opinii Krajowej Rady Sądownictwa projektowany art. 153 § 2 k.s.h. może naruszać prawa udziałowców mniejszościowych. Analogiczne zastrzeżenia między innymi w tym zakresie zgłosiła również Krajowa Rada Notarialna, wskazując w szczególności, że niezrozumiały jest zapis "kapitał udziałowy nie podlega ujawnieniu w umowie spółki". Jeśli bowiem kapitał udziałowy ma nie być ujawniony, to jaka będzie co do zasady podstawa jego utworzenia? Uzasadnienie projektu nie daje odpowiedzi na to pytanie.