Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” podjął specjalną uchwałę w sprawie projektu zmiany zasad wynagradzania sędziów. - Projekt przedstawiony przez Ministerstwo Finansów ma na celu doprowadzenie do stałego, sukcesywnego obniżania wynagrodzeń sędziów w stosunku do średniego wynagrodzenia w kraju. Obecnie wynagrodzenie sędziego to średnie wynagrodzenie w kraju przemnożone przez współczynnik zależny od stanowiska i stażu, który w przypadku sędziego rozpoczynającego karierę zawodową wynosi 2,05. Oznacza to, że co roku wynagrodzenie tego sędziego jest tak zmieniane, aby stale wynosiło 2,05 średniej krajowej – czytamy w uchwale.
Jaj autorzy przypominają, że projekt zakłada, że kwoty, o które waloryzowane są wynagrodzenia sędziów, zostaną znacznie obniżone i co roku wszyscy sędziowie otrzymają tylko niewielką waloryzację równą wzrostowi średniego wynagrodzenia.
Więcej: MF chce zmian w ustalaniu płac sędziów>>>
-
Oznacza to, że wysokość corocznej waloryzacji wynagrodzeń sędziów spadnie dwu- lub trzykrotnie. W tej sytuacji wynagrodzenie sędziego, wynoszące obecnie 2,05 średniej krajowej, zacznie co roku spadać. W przypadku wyższej inflacji będzie to spadek bardzo szybki i w perspektywie niewielu lat dojdzie do sytuacji, w której sędziowie będą zarabiali tylko nieznacznie powyżej średniej krajowej – napisano w uchwale.
Sędziowie przypominają, że po zmianie zasad wynagradzania dokonanej w marcu 2009 r., która przywracała ustanowioną jeszcze w 1989 r. zasadę, że wynagrodzenie sędziego opiera się na obiektywnym kryterium, jakim jest średnie wynagrodzenie w kraju (rośnie wraz z nim w takim samym stopniu, jak wszystkie wynagrodzenia w Polsce i nie może być przedmiotem doraźnych manipulacji), po raz pierwszy próbę odebrania sędziom tych zasad podjęto już w 2011 r. Wówczas władze polityczne odstąpiły od zmiany zasad wynagradzania sędziów, ale dokonały "przynajmniej" jednorazowego odebrania sędziom corocznej, określonej ustawą waloryzacji - za rok 2012. Obecnie Ministerstwo Finansów opracowało kolejny projekt, idący jeszcze dalej, niż ten sprzed trzech lat. Ma on zapewnić stały, nieunikniony, coroczny spadek wynagrodzeń sędziów w stosunku do średniego wynagrodzenia w kraju. Projekt ten ma być przedmiotem dalszych prac w Radzie Ministrów.
- Jeżeli celem zmiany jest przywrócenie stanu, w którym sędziowie będą - jak w poprzednim ustroju - zdecydowanie najgorzej zarabiającymi prawnikami w Polsce, to cel ten zostanie szybko osiągnięty. Argumentacja, że będzie to rozwiązanie sprawiedliwe, bo różnice między wynagrodzeniami sędziów różnych szczebli się zmniejszą, starannie zataja fakt, iż jest to wyrównanie w dół, ponieważ im wyższy jest obecny współczynnik wynagrodzenia, tym większa będzie obniżka wynagrodzenia sędziego – czytamy w uchwale Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.