ezpłatny e-book 5 dylematów prawnika in-house: interpretacje, ryzyka, wątpliwości Sprawdź analizy prawne ekspertów i odpowiedzi LEX Expert AI
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

E-odpis z księgi wieczystej zamiast papierowego

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza poszerzyć możliwość przeglądania ksiąg przez Internet. Odpis będzie można wydrukować w domu.

biuro krawat laptop
Źródło: iStock

– Chcemy zwiększyć dostęp online do ksiąg wieczystych – mówi prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości.  – Pracujemy nad założeniami  do nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wczoraj trafiły do konsultacji społecznych.
– Osoba zainteresowana uzyskaniem odpisu z księgi wieczystej nie będzie musiała fatygować się do sądu – wyjaśnia prof. Gołaczyński. –  Wystarczy, że wniosek w tej sprawie złoży drogą e-mailową. Sąd przyśle odpis w formie elektronicznej, po uiszczeniu opłaty sądowej. Taki odpis będzie można  wydrukować na domowej drukarce. Wydruk ma mieć status dokumentu urzędowego. Taką samą rangę uzyska odpis w formie elektronicznej.

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy książki prawnicze