Wsparcia w postaci bezpłatnej porady prawnej potrzebuje wielu Polaków. Polska jest jednym z nielicznych państw UE, które takich rozwiązań jeszcze nie mają. Tymczasem ze strony państwa na razie nie można na wiele liczyć. W tej chwili Ministerstwo Sprawiedliwości intensywnie pracuje na projektem ustawy dotyczącym informacji prawnej. – Chcemy, żeby udzielały jej wybrane sądy rejonowe – mówił Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości. – Będzie można uzyskać odpowiedź na pytanie i dostać niezbędny formularz. Niezależnie od tego ma powstać call center telefonicznie udzielające takiej informacji.
Ministerstwo chce też stworzyć internetową bazę informacji prawnej, w której będzie można znaleźć jasno wyłożone, np. gdzie złożyć pismo i ile ma się na to czasu oraz po jaką ustawę należy sięgnąć. Pomoc prawna jednak oznacza kompleksowe rozwiązanie problemu prawnego, np. przygotowanie pisma procesowego czy pisemnej analizy przepisów mających zastosowanie w danej sprawie.
– Pierwotnie zakładaliśmy stworzenie systemu bezpłatnej pomocy prawnej, ale ze względu na wysokie koszty na razie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Wolimy stosować metodę małych kroczków – tłumaczył Grzegorz Wałejko. Projekt, nad którym pracuje MS, nie jest pierwszy. Przez ostatnie dziesięć lat było ich kilka. Do tej pory wszystkie trafiały do kosza.

ŹródłO: Rzeczpospolita