Znaczne skrócenie poszczególnych terminów postępowania sądowego w procesach w trybie wyborczym może doprowadzić do naruszenia zasady prawdy materialnej. Dlatego prawo powinno gwarantować możliwość wznowienia postępowania, już niezależnie od kampanii wyborczej, celem dojścia do tej prawdy. Taką możliwość zakłada senacki projekt ustawy w zakresie ochrony dóbr osobistych przed rozpowszechnianiem zawierających nieprawdziwe informacje materiałów wyborczych i materiałów dotyczących referendum.

Projektowana ustawa (druk nr 3350) stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzających niezgodność niektórych przepisów ustaw o wyborach i referendach z Konstytucją RP:
1. do wyroku TK z dnia 13 maja 2002 r., sygn. akt SK 32/01 (Dz. U. Nr 68, poz. 632);
2. do wyroku TK z dnia 21 lipca 2009 r., sygn. akt K 7/09 (Dz. U. Nr 119, poz. 999).

Projektodawcy proponują również ujednolicenie we wszystkich ustawach całej instytucji "procesów w trybie wyborczym". Z uwagi na ekonomikę legislacyjną, w projekcie nowelizacji przyjęto, że instytucja procesu wyborczego zostanie uregulowana tylko w jednej ustawie wyborczej (parlamentarnej) oraz w jednej ustawie referendalnej, a w pozostałych ustawach zamieszczone zostaną stosowne odesłania.
Projekt dotyczy wyborów prezydenckich, samorządowych, parlamentarnych (zarówno krajowych jak i europejskich) oraz referendum ogólnokrajowego i lokalnego.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line