– Planujemy wystąpić z pozwem po wakacjach – mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki i prezes wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, które ma być jednym ze składających zbiorowy pozew.
PIK na razie nie zdradza listy wszystkich firm, które go podpiszą. Z informacji „Rz" wynika, że są wśród nich Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo C.H. Beck i Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Z Izbą współpracuje przy tej sprawie kancelaria Wierciński, Kwieciński, Baehr.
Wydawców bulwersuje, że wydawane przez nich książki są skanowane i wrzucane na Chomikuj.pl, skąd potencjalni klienci ich oferty ściągają je z pominięciem wydawnictw za drobną opłatą manipulacyjną, która trafia do portalu. – Mechanizm jest następujący: czytelnicy wrzucają książki do skanera, który skanuje kilkaset stron w krótkim czasie, i udostępniają na portalu. W przypadku wydawnictwa takiego jak Wolters Kluwer, gdzie niektóre publikacje są z założenia kierowane do bardzo wąskiego grona specjalistów, może to mocno osłabiać ich sprzedaż – mówi Albin.

źródło: Rzeczpospolita