ezpłatny e-book 5 dylematów prawnika in-house: interpretacje, ryzyka, wątpliwości Sprawdź analizy prawne ekspertów i odpowiedzi LEX Expert AI
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Adwokaci: tylko 4 proc. uważa, że likwidacja znaków sądowych ułatwi im pracę

Ministerstwo Sprawiedliwości, wskazując na koszty związane z produkcją i dystrybucją znaków opłaty sądowej, przygotowało założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych. NRA opublikowało sondę na ten temat.

Okazało się, że 76 proc. respondentów odpowiedziało, że likwidacja znaków skarbowych wiązać się będzie z utrudnieniem pracy pełnomocników i spowolnieniem załatwiania drobnych spraw, w szczególności tych załatwianych od ręki, po naklejeniu znaków. Tylko 20 proc. Adwokatów uważa, że likwidacja nie spowoduje zmiany sytuacji dla stron i pełnomocników procesowych ani nie spowoduje większych zmian w pracy sądu – będzie tak samo jak było. Natomiast 4 proc. członków palestry, którzy wzięli udział w sondzie twierdzi, że ułatwi pracę pełnomocników procesowych oraz przyczyni się do przyspieszenia załatwiania spraw sądowych.

Likwidacja znaków opłaty sądowej ma nastąpić za rok, w zamian za to opłaty będzie można wnosić drogą elektroniczną.



Polecamy książki prawnicze