W szkoleniu uczestniczyło ponad 60 adwokatów z całej Polski. Jego celem było przybliżenie adwokatom problemów, z jakimi mogą się spotkać występując w charakterze pełnomocników osób składających skargi konstytucyjne, co ma miejsce najczęściej, czy też pełnomocników podmiotów inicjujących kontrolę o charakterze abstrakcyjnym. Adwokaci uczyli się efektywnego występowania w tej roli. Zamysłem, którym kierowali się organizatorzy, było poruszenie wszystkich podstawowych zagadnień istotnych z punktu widzenia pełnomocnika przygotowującego pisma inicjujące postępowanie oraz występującego przed TK na późniejszych etapach postępowania, w tym, w szczególności, na rozprawie. Szkolenie miało również na celu przybliżyć przedstawicielom TK problemy, z jakimi borykają się pełnomocnicy uczestników postępowania przed TK.

Osoby uczestniczące w kursie będą teraz zdobytą wiedzę przekazywać swoim kolegom we własnych izbach adwokackich. Będą to szkolenia dla aplikantów i wykłady w ramach doskonalenia zawodowego adwokatów.
W imieniu prezesa NRA, szkolenia otworzył adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK.

Szkolenie, podzielone na trzy bloki, prowadzili pracownicy TK oraz sędzia TK w stanie spoczynku. Pierwszą część prowadziła Dorota Hajduk, dyrektor sekretariatu TK. Wykład ten w dużej mierze miał charakter teoretyczny, dający podstawę do omówienia w dalszej części bardziej praktycznych problemów. W tej części omówiono zagadnienia z zakresu ustrojowej pozycji TK, w tym w aspekcie historycznym i prawno-porównawczym, jego składu, statusu sędziego i organów Trybunału. W dalszej kolejności omówione zostały funkcje trybunału, zagadnienia związane z kontrolą norm – jej kryteriami, etapami i zasadami, na których jest ona oparta. Szczegółowe natomiast kwestie objęły wprowadzenie do problematyki związanej z instytucją skargi konstytucyjnej. Odnosiły się one ponadto do postępowaniem przed TK w trybie orzekania o zgodności z konstytucją celów i działalności partii politycznych, w sprawie pytań prawnych (tutaj podkreślona została rola adwokata, jako podmiotu mogącego zainspirować sąd do wystąpienia z pytaniem prawnym), jak również w trybie rozstrzygania sporów kompetencyjnych między centralnymi, konstytucyjnymi organami państwa oraz rozstrzygania o przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez Prezydenta RP i powierzenie Marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków państwa. Ponadto omówione zostały kwestie trybów kontroli norm przed trybunałem, inicjowania postępowania, uczestników postępowania oraz składów w jakich orzeka TK.

Kolejna część szkolenia odbyła się w dniach 21-22 stycznia 2012 r. Zajęcia prowadzone były ponownie przez Dorotę Hajduk, która przybliżała problematykę z zakresu związania granicami pisma inicjującego postępowanie, wynikającego z zasady skargowości, problematykę kontroli aktów nieobowiązujących, aktów zmieniających i aktów zmienianych, a ponadto pism procesowych i zastępstwa procesowego, charakteru oraz przebiegu rozprawy przed Trybunałem, możliwości wzięcia udziału w postępowaniu przez podmioty inne niż uczestnicy, a w szczególności przez organizacje pozarządowe, występujące w roli amicus curiae, trybu podejmowania orzeczeń i ich struktury, w tym zdań odrębnych. Poruszone zostały również zagadnienia związane z terminami przewidzianymi w Konstytucji RP, ustawie o TK i regulaminie TK, ogłaszaniem i publikacją orzeczeń, postanowieniami incydentalnymi wydawanymi w trakcie postępowania (w szczególności postanowieniem tymczasowym), odpowiednim stosowaniem w postępowaniu przed Trybunałem przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz z kosztami postępowania. Uczestnicy dowiedzieli się także w jaki sposób poruszać się po stronie internetowej TK, a w szczególności, jak efektywnie korzystać z bazy orzeczeń.

Tego dnia zajęcia prowadziła również Beata Szepietowska, Dyrektor Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków. W tej części skupiono się na legitymacji podmiotów o ograniczonej rzeczowo zdolności wnioskowej do inicjowania abstrakcyjnej kontroli norm, takich jak organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych oraz kościoły, i inne związki wyznaniowe. Omówiona została problematyka związana z wymogami formalnymi stawianymi wnioskowi, wynikającymi z orzecznictwa trybunału oraz procedura wstępnej kontroli takiego wniosku.

Szkolenie zakończyło się sesją, która odbyła się w dniach 4-5 lutego 2012 r. W ramach tego bloku szkolenia prowadziła prof. Ewa Łętowską, sędzia TK w stanie spoczynku oraz Agnieszka Łyszkowska i Jakub Królikowski, asystenci sędziów TK. Celem zajęć było omówienie problematyki orzeczeń TK. Przyjęły one w dużej mierze charakter dyskusyjny, pozwalający na wymianę poglądów pomiędzy prowadzącymi a uczestnikami szkolenia. Podczas zajęć omówiona została problematyka związana m.in. z możliwością badania normy wynikającej z ustalonej, trwałej i powszechnej praktyki orzeczniczej sądów oraz pominięć legislacyjnych; z istotą wyroków o charakterze zakresowym i interpretacyjnym oraz sporem z Sądem Najwyższym co do możliwości wznawiania na ich podstawie prawomocnie zakończonych postępowań; ze skutkami ogłoszenia wyroku na rozprawie i jego ogłoszenia w urzędowym publikatorze, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji odroczenia moment wejścia w życie wyroku. Poruszony został także problem wznowienia postępowania na skutek wyroku TK oraz możliwości zastosowania innych instytucji prawnych mających na celu usunięcie skutków stosowania niekonstytucyjnych norm prawnych.