W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się podatniczka, która była współwłaścicielką zabudowanej działki. W listopadzie 2014 roku wydana została przez wojewodę decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która objęła także działkę podatniczki.

W wyniku decyzji wojewody podatniczka oraz pozostali współwłaściciele zostali wywłaszczeni na rzecz Skarbu Państwa. Ustalono odszkodowanie. Nie przyznano nieruchomości zamiennej. Ze środków otrzymanych z odszkodowania za to wywłaszczenie podatniczka postanowiła kupić mieszkanie. Przy umowie kupna sprzedaży notariusz pobrał 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych liczonych od ceny nabycia (tu była to kwota 3400 zł).

Podatniczka zapytała fiskusa, czy w tej sytuacji aby umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie powinna korzystać ze zwolnienia z PCC. Sama uważa, że tak. Fiskus też tak uznał. Organ wskazał tu na art. 9 pkt 3 ustawy o PCC, warunkiem zwolnienia jest zakup innej nieruchomości w terminie pięciu lat od daty sprzedaży, której wartość nie przekroczy kwoty uzyskanej ceny. Zatem, w przypadku gdy podatniczka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, jako były właściciel nieruchomości wywłaszczonej, któremu przyznano odszkodowanie, a nie przyznano nieruchomości zamiennej, wówczas powyższe nabycie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 3 lit. a po spełnieniu warunków zawartych w ww. przepisie.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 grudnia 2015 r., sygn. IPPB2/4514-444/15-2/AF, LEX nr 289345

Dowiedz się więcej z książki
Podatek od czynności cywilnoprawnych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł