W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się polski rezydent. W Polsce prowadzi swoje sprawy życiowe oraz zamieszkuje przez większą część roku. Natomiast w Austrii sprawuje funkcję członka organu zarządzającego fundacji. Chodzi tu o fizyczne uczestnictwo w spotkaniach, podejmowaniu merytorycznych decyzji oraz faktycznym podejmowaniu decyzji mających wpływ na funkcjonowanie fundacji. Z tytułu sprawowanej funkcji otrzymuje od fundacji wynagrodzenie na swój krajowy rachunek bankowy.

Zdaniem członka zarządu fundacji dochody uzyskiwane przez niego z tytułu pełnienia swojej funkcji powinny zostać zwolnione z PIT na terytorium Polski zgodnie z art. 16 umowy z 2004 r. pomiędzy Polską a Austrią o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jego zdaniem wynika to z zastosowanej w tej umowie metody unikania podwójnego opodatkowania. W myśl tej metody, jeżeli zgodnie z postanowieniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może podlegać opodatkowaniu w Austrii (co przewiduje mający zastosowanie w niniejszej sprawie art. 16), to wówczas Polska zwolni taki dochód od opodatkowania.

Fiskus uznał stanowisko członka zarządu fundacji za prawidłowe. Zdaniem fiskusa odnosząc się do użytego w art. 16 umowy określenia przedmiotu opodatkowania należy wskazać, że przez wynagrodzenia i inne podobne wypłaty otrzymywane z tytułu członkostwa w organie zarządzającym spółki należy rozumieć wyłącznie należności wynikające z pełnienia funkcji zarządczych i nadzorczych w spółce, a nie innych funkcji pełnionych dodatkowo przez osoby będące członkami zarządu, rady nadzorczej lub innego podobnego organu spółki (np. funkcji doradcy, konsultanta).

Chodzi zatem o należności z tytułu czynności charakterystycznych dla wykonywania obowiązków dyrektora w spółce, dla zarządzania spółką i nadzoru nad zarządzaniem spółką. A biorąc pod uwagę informacje dotyczące zakresu funkcji, które pełni wnioskodawca, jako członek organu zarządzającego fundacji, to jego wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji mieści się w definicji art. 16 umowy polsko – austriackiej. Wobec tego wynagrodzenie członka zarządu fundacji będzie można zaliczyć do wynagrodzeń, o których mowa w art. 16 umowy, jedynie w sytuacji, gdy ten pełni funkcję członka organu zarządzającego fundacji posiadającej osobowość prawną, mającej siedzibę na terytorium Austrii.

Fiskus zaznaczył jednak, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami UPO może być opodatkowany w Austrii, to Polska zwolni taki dochód z opodatkowania, ale może przy obliczaniu podatku od pozostałej części dochodu lub majątku takiej osoby stosować stopę podatkową, która byłaby zastosowana w razie, gdyby zwolniona część dochodu lub majątku nie podlegała takiemu zwolnieniu. W sytuacji jednak, gdy członek zarządu nie będzie uzyskiwał innych dochodów opodatkowanych w Polsce na zasadach ogólnych, to dochody otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji członka organu zarządzającego fundacji z siedzibą w Austrii – będą opodatkowane w Austrii i zwolnione w Polsce.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 czerwca 2014 r., ITPB1/415-270/14/MR, LEX nr 231235

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego