PIT jest dochodem budżetu państwa, jednakże część wpływów z tego tytułu przekazywana jest gminom. M.in. z tego właśnie powodu stosują one różnego rodzaju zachęty, by podatnicy składali deklaracje i rozliczali PIT na ich terenie.

Podatek w miejscu zamieszkania
Gminy przypominają co jakiś czas, że podatek rozlicza się w miejscu zamieszkania podatnika, a nie koniecznie w miejscu zameldowania. Beata Wiśniewska z wydziału prasowego Urzędu Miasta Warszawy potwierdza, że władze stolicy zachęcają do płacenia podatków w Warszawie te osoby, które tu przyjechały i już tu mieszkają i pracują, a podatek nadal odprowadzają w rodzinnych miejscowościach. Jak zapewnia biuro prasowe, dzięki różnego rodzaju gratyfikacjom liczba osób rozliczających się w stolicy z roku na rok się zwiększa.


Dochody Warszawy z tytułu udziału w PIT w poprzednich latach

Źródło: Wydział Prasowy m.st. Warszawy

Zachęty dla rozliczających PIT w Warszawie
Stołeczni podatnicy mogą korzystać z tańszych biletów i oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka, działających na bazie Warszawskiej Karty Miejskiej i innych elektronicznych nośników. Ich posiadacze płacą mniej za bilety długookresowe, a dodatkowo mogą korzystać z kilkudziesięciu ofert przygotowanych przez miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe. Beata Wiśniewska dodaje, że zniżki oferują m.in. kina, muzea i teatry, kluby fitness i pływalnie, restauracje, szkoły językowe i muzyczne, ośrodki wypoczynkowe, serwisy samochodowe i motocyklowe oraz księgarnie. Zapewnia, że miasto pracuje nad dalszym rozwojem projektu, tak aby poszerzyć zakres ulg i zniżek. Obecnie z e-hologramów korzysta blisko 372 tys. warszawiaków. Mieszkańcy Warszawy płacący tu podatki otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków i przedszkoli.

Czytaj również:
Gminy zachęcają do płacenia PIT u siebie >>