Kontrola Skarbowa oraz policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 29 do 41 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniem nienależnego podatku VAT.

Grupa działała na terenie Niemiec, gdzie dokonywała zakupu aut, które rejestrowała jako pojazdy specjalne, nie płacąc przy tym podatku. Następnie poprzez różnego rodzaju firmy, w tym również firmy założone fikcyjnie, samochody były sprowadzane do Polski i sprzedawane z jednoczesnym wyłudzeniem nienależnego VAT. Podczas prowadzonych czynności ustalono, że wśród aut wprowadzonych do obrotu znalazł się jaguar i luksusowe porsche, które było zarejestrowane jako pomoc drogowa.

Ustalono, że straty z tytułu wyłudzenia nienależnego podatku wynoszą ok. 600 tysięcy złotych. Wobec zatrzymanych zastosowano areszt tymczasowy. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwo grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.