Dzień otwarty to znakomita okazja do uzyskania fachowej pomocy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Pracownicy urzędów będą wydawać druki i przyjmować zeznania, pokażą też zalety rozliczeń elektronicznych. W urzędach przygotowano dodatkowe punkty informacyjne. Podatnicy będą mieli do dyspozycji również broszury informacyjne m.in. na temat ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej lub opodatkowania dochodu (przychodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W wielu urzędach w salach obsługi podatnika zostaną uruchomione specjalne stanowiska komputerowe, gdzie będzie można złożyć zeznanie drogą elektroniczną przy pomocy usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR).

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam już twoje dane, a ty je tylko uzupełniasz, jeśli potrzebujesz. Na dodatek możesz się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem. Złóż PIT-37 lub 38 szybko, prosto i unikając błędów.

Po wejściu na stronę PFR (ang. pre filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym:

• wybierz, czy rozliczasz PIT-37 czy 38,

• w przypadku PIT-37 zdecyduj, czy rozliczasz się samodzielnie czy z małżonkiem,

• podaj dane – swoje lub także małżonka (PESEL lub NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia i kwotę przychodu uzyskaną w 2015 r.).

Przekonaj się, że kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład w PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec sprawdź, czy wszystko się zgadza, wyślij elektronicznego PIT-a do urzędu skarbowego i pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia e-PIT-a.

To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze.

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł