eBooking TRUCK to nowa jakość w gospodarczym ruchu granicznym oraz odpowiedź na potrzeby modernizującej się branży transportowej. System został stworzony w oparciu o badania środowiska transportowego przeprowadzone przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Głównym założeniem eBooking TRUCK jest stworzenie możliwości zaplanowania czasu rozpoczęcia odprawy na wybranym przejściu granicznym.

Skorzystanie z e-Booking TRUCK będzie wymagało jednorazowej rejestracji poprzez stronę www.e-booking.gov.pl po której możliwe będą rezerwacje terminów odpraw, dokonywane z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem (przewidziany jest również uproszczony sposób rezerwacji bez konieczności logowania).

Cały proces obejmuje 5 kroków:
1. Rejestracja poprzez stronę www.e-booking.gov.pl (lub skorzystanie z rezerwacji jednorazowej),
2. Rezerwacja dogodnego terminu odprawy – samemu lub przy wsparciu np. spedytora lub agenta celnego,
3. Otrzymanie potwierdzenia rezerwacji terminu na podany adres e-mail,
4. Przyjazd do strefy oczekiwania na przejściu granicznym, np. na 2 godziny przed odprawą,
5. Wywołanie ze strefy oczekiwania i odprawienie się o zarezerwowanej wcześniej godzinie.

eBooking TRUCK to innowacyjne rozwiązanie, niosące wiele korzyści i wygód dla przedsiębiorców branży transportowej wszystkich krajów korzystających z polskiej granicy wschodniej. Wprowadzenie tego systemu stwarza wysoką przewidywalność procesu odpraw oraz pozwala kierowcom i firmom transportowym oszczędzać czas, a co za tym idzie także pieniądze. Ponadto eBooking TRCUK przyczyni się do zwiększenia przepustowość na wschodnich granicach Unii Europejskiej.

Od 5 października 2015 r. usługa eBooking TRUCK będzie dostępna dla korzystających z odpraw na przejściu granicznym w Grzechotkach (granica z Federacją Rosyjską) i Terminalu Samochodowym w Koroszczynie (granica z Białorusią).

Szczegółowe informacje na temat systemu eBooking TRUCK oraz procedury rejestracji w systemie dostępne są na stronie internetowej: www.e-booking.gov.pl

Omówienie pochodzi z programu LEX Administracja Skarbowa