Do fiskusa zwrócił się podatnik z pytaniem gdzie ma zapłacić podatek. W Polsce czy w Niemczech? Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2015 r. przebywał w Polsce, gdzie pracował, mieszkał wraz z rodziną (żoną oraz dwójką małoletnich dzieci). Do tego dnia ośrodek interesów gospodarczych i życiowych mieścił się w Polsce. 1 maja 2015 r. podjął zatrudnienie w Niemczech, dokąd wyjechał z zamiarem stałego pobytu. Biorąc pod uwagę dobro dzieci wraz z małżonką podjęli decyzję, że rodzina przyjedzie do Niemiec z chwilą zakończenia roku szkolnego. 1 sierpnia 2015 r. małżonka wraz z dziećmi przeprowadziła się do Niemiec. We wrześniu dzieci rozpoczęły edukację w Niemczech. Małżonka podatnika rozpoczęła pracę w Niemczech od 1 listopada 2015 r. Podatnik oraz jego małżonka korzystają ponadto w Niemczech z czynnego prawa wyborczego. Nie planują powrotu do Polski.

Z związku z powyższym podatnik uznał, że w roku podatkowym 2015 podlegał w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika, w myśl, którego w całym 2015 r. posiadał ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Analizując bowiem stopień jego powiązań osobistych i gospodarczych w roku 2015 należało uznać, że do 1 sierpnia 2015 r., tj. do momentu przeniesienia ośrodka interesów życiowych do Niemiec, tzn. do dnia przyjazdu do Niemiec jego najbliższej rodziny (żony i dzieci), podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tj. od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Sam fakt przebywania podatnika w Niemczech od 1 maja 2015 r., wykonywania tam pracy, nie przesądza od tym, że od tego dnia posiadał w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy. Dopiero od 1 sierpnia 2015 r., tj. od dnia przyjazdu do Niemiec rodziny (żony i dzieci) i przeniesienia ośrodka interesów życiowych do Niemiec, podatnik spełnia przesłanki pozwalające uznać go za osobę posiadającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Niemiec.

Podsumowując fiskus stwierdził, że do dnia przyjazdu do Niemiec żony oraz dzieci podlegał opodatkowaniu w Polsce od całości uzyskanych dochodów. Natomiast od dnia przyjazdu żony i dzieci ośrodek interesów życiowych podatnik przeniósł do Niemiec. Od tego dnia posiada On miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Niemiec. Zatem od dnia przyjazdu rodziny do Niemiec podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko dochody osiągnięte na terytorium RP, natomiast dochody uzyskane przez niego na terytorium Niemiec nie podlegają opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2017 r., 1462-IPPB4.4511.1399.2016.1JK3

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów