Sejm przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej wprowadzającą tę zasadę, a ustępujący prezydent Bronisław Komorowski w ostatnim dniu urzędowania zdążył ją podpisać. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie już na początku 2016 roku.

Zobacz: Prezydent zdążył podpisać nowelę z zasadą "in dubio pro tributario" >>

Jak stwierdził Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, udało nam się wywalczyć sprawiedliwość dla podatników i to mimo niesłychanego oporu urzędników ministerstwa finansów. Dodał, że ma nadzieję, że ta zasada raz na zawsze wytrąci bat z ręki fiskusa, którym to batem okładano zwykłych przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że Bronisław Komorowski złożył projekt zmiany Ordynacji podatkowej i wprowadzenia zasady in dubio pro tributario na początku grudnia ubiegłego roku. Projekt przez kilka miesięcy nie trafił jednak pod obrady Sejmu, dlatego Pracodawcy RP zdecydowali się na rozpoczęcie akcji „Wyrwij fiskusowi bat!”. Do koalicji „antyfiskusowej” przystąpiły wówczas wszystkie największe organizacje pracodawców – Lewiatan oraz ZPP i ZRP oraz organizacje skupiające m.in. przedsiębiorców poszkodowanych przez fiskusa – Niepokonani 2012. Bezpośrednim celem akcji było wywarcie wpływu na organy państwa, by prezydencka nowelizacja trafiła na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.

Zobacz: Przedsiębiorcy i pracodawcy za szybką ścieżką legislacyjną dla zmian w Ordynacji >>

Prace nad projektem in dubio pro tributario nie były łatwe, bo długo toczyła się batalia o ostateczny kształt przepisu. Końcowym efektem tej dziewięciomiesięcznej batalii jest zapis w kształcie proponowanym przez pomysłodawcę, czyli Bronisława Komorowskiego.

Zobacz: Zasada "in dubio pro tributario" ostatecznie uchwalona w pierwotnej wersji >>

Dowiedz się więcej z książki
Ordynacja podatkowa. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł