W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się powiat, który zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym usuwa pojazdy i przechowuje je na parkingu strzeżonym. Zgodnie z tą ustawą właściciel pojazdu ma obowiązek uiszczania należności za usunięcie, przechowywanie, oszacowanie, sprzedaż lub zniszczenie pojazdu, w przypadku gdy nie odbierze go z parkingu w ustawowym terminie. Opłaty za usunięcie i parkowanie usuniętych pojazdów stanowią dochód własny powiatu. W razie niewykonania dobrowolnego decyzji starosty obowiązek uiszczenia stosownych opłat będzie dochodzony w trybie egzekucji administracyjnej.

Powiat zadał fiskusowi dwa pytania. Czy opłaty za usuwanie pojazdów i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym podlegają VAT, a jeżeli nie, to czy należy za te opłaty wystawić rachunki zgodnie z Ordynacją podatkową? Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że czynności polegające na usuwaniu pojazdów i ich przechowywaniu na parkingu strzeżonym nie podlegają VAT i w konsekwencji opłaty za te czynności nie są dokumentowane fakturami VAT. Dla udokumentowania wpływów z tych opłat należy natomiast wystawiać rachunki, o których mowa w art. 87-88 Ordynacji podatkowej, jeżeli z żądaniem wystawienia takiego dokumentu wystąpi podmiot wnoszący opłatę.

Minister finansów nie do końca zgodził się z Dyrektorem Izby Skarbowej. Zmienił więc tą interpretację. Minister zgodził się, że czynności polegające na usuwaniu przez powiat pojazdów i ich przechowywaniu na parkingu strzeżonym nie podlegają VAT. Stąd też, opłaty za te czynności pobierane w trybie ustawy Prawo o ruchu drogowym nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.

Minister uznał natomiast, że powiat nie ma obowiązku dokumentowania tych opłat rachunkami. Zgodnie bowiem z art. 87 § 1 ordynacji podatkowej, jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Natomiast zdaniem ministra nie można uznać, że powiat usuwa i przechowuje pojazdy w ramach działalności gospodarczej. Tym samym brak jest podstaw do nakładania na powiat obowiązku wystawiania rachunków, dokumentujących opłaty pobrane za usuwanie pojazdów i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym w trybie ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 26 czerwca 2015 r., sygn. akt PK3.8011.10.2015/MFN, LEX nr 266058

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
VAT w gminach
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł