Biorąc pod uwagę opodatkowanie singli, w zestawieniu z pozostałymi krajami UE zajmujemy 15. pozycję (ex aequo z Chorwacją, Łotwą i Rumunią). Pierwsze trzy miejsca należą do Cypru (91 proc.), Malty (81 proc.) oraz ex aequo Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (80 proc.). Średnia unijna wynosi 73 proc.

W nieco gorszej sytuacji pod tym względem znajdują się polskie rodziny. Co prawda, przy przeciętnych dochodach mogą one liczyć na 77 proc. wynagrodzenia (średnia UE wynosi 79 proc.). W tej kategorii zajmujemy 18. miejsce w zestawieniu wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej (ex aequo ze Szwecją). Warto podkreślić, że analiza uwzględnia popularne ulgi na dziecko i rozliczenie małżeńskie.

Stały poziom wynagrodzenia
- Zmiany, które zaszły w podatku PIT w Polsce w ostatnich kilkunastu miesiącach, nie wpłynęły znacząco na wysokość wynagrodzenia netto przeciętnej rodziny. Podniesienie kwoty wolnej od podatku odczuła niewielka grupa osób o najmniejszych dochodach. Z kolei dyskutowane zniesienie limitu składek ZUS i tym samym zwiększenie kosztów zatrudnienia nie będzie pozytywnie stymulować rynku pracy. W tym kontekście pod znakiem zapytania stoi wzrost konkurencyjności naszego wynagrodzenia na europejskim rynku – tłumaczy Mariusz Ignatowicz, partner w dziale prawnopodatkowym PwC.

Niska kwota wolna od podatku
Jak wynika z danych zebranych w raporcie PwC, mimo podwyżki kwoty wolnej od podatku do 6600 zł w 2017 r., Polska nadal znajduje się w końcówce zestawienia krajów unijnych (21. miejsce). Spośród państw, które posiadają kwotę wolną za nami znajdują się tylko Włochy, Łotwa,  Czechy i Rumunia. Pewną ciekawostką jest fakt, że w poprzednim roku największy wzrost kwoty wolnej nastąpił w Chorwacji, o niemal 2 tys. euro.

Zmiany w PIT w krajach Unii Europejskiej

Z raportu wynika, że w zeszłym roku w trzech krajach Unii Europejskiej (Dania, Holandia, Luksemburg) nieznacznie podwyższono stawki podatkowe. Z kolei na Łotwie, gdzie do tej pory obowiązywał 23-proc. podatek liniowy, w 2018 r. wprowadzono progresywną skalę podatkową od 20  do 31,4 proc. W Rumunii stawka podatku liniowego została w 2018 r. obniżona z 16 do 10 proc.

W krajach UE nadal dominują stawki progresywne (dotyczy to zwłaszcza państw tzw. „starej Unii”).  Stawki liniowe są w zdecydowanej mniejszości i obowiązywały w 2017 r. w zaledwie sześciu państwach, a od tego roku już tylko w pięciu. W ponad połowie krajów Unii Europejskiej stawka podatkowa dla najlepiej zarabiających waha się w granicach 40-57 proc. Aż osiem państw ma natomiast najwyższą stawkę podatkową równą lub wyższą niż 50 proc. Są to Szwecja, Portugalia, Austria, Holandia, Dania, Belgia, Słowenia i Grecja.

Opodatkowanie działalności gospodarczej w Polsce Adam MariańskiOpodatkowanie działalności gospodarczej w Polsce >>

Obciążenie wynagrodzenia składkami ZUS

Jak wskazuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawnopodatkowym PwC, łączna składka na ZUS w Polsce to ponad 35 proc. wynagrodzenia, co sytuuje nas w połowie zestawienia państw Unii Europejskiej. W kilku krajach przekroczony jest próg 40 proc. (Słowacja, Czechy, Rumunia, Węgry, Grecja, Belgia, Holandia, Niemcy), a w przypadku Francji nawet 60 proc. Co ciekawe, w 2017 r. na podwyżkę składek na ubezpieczenie społeczne zdecydowały się Niemcy, a na Cyprze i w Holandii obniżono składki pracodawcy z tego tytułu.

Jeśli uważasz, że nadążenie za wszystkimi zmianami w prawie podatkowym jest trudne – to dobrze trafiłeś! Eksperci LEX Biznes Księgowość pomogą Ci w interpretowaniu zmian w przepisach i we właściwym stosowaniu ich w codziennej praktyce. >>