Jedno okienko rozliczeniowe oznacza, że przedsiębiorcy zajmujący się: obrotem towarowym z zagranicą, nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych, produkcją lub obrotem wyrobami akcyzowymi wewnątrz kraju, organizacją gier hazardowych będą mogli rozliczać należności celne, podatkowe i inne należności, których pobór należy do Służby Celnej, w jednym miejscu. Działania z zakresu rozliczeń ceł i podatków będzie realizowała Izba Celna w Krakowie – Centrum Rozliczeń w Nowym Targu. Jednym z działań przygotowawczych jest również standaryzacja formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu.

Zobacz: Od 1 lipca nowy wzór wpłat na rachunek organu celnego >>

Uruchomienie jednego okienka rozliczeniowego musi zostać również poprzedzone udostępnieniem usługi e-Klienta, która tworzy bazę użytkowników zewnętrznych i pozwala na ich jednoznaczną identyfikację pod kątem rozliczeń ceł i podatków obsługiwanych przez Służbę Celną. Poprawna identyfikacja klienta Służby Celnej jest również niezbędna przy obsłudze w zakresie importu, exportu, tranzytu i przemieszczaniu wyrobami akcyzowymi.

Zobacz książkę "Stosunek prawny zobowiązania celno-podatkowego w obrocie towarowym z zagranicą" dostępna w księgarni internetowej Profinfo >>

Wraz z uruchomieniem Systemu ZEFIR2 i jednego okienka od 1 października 2015 r. deklaracje elektroniczne dla akcyzy i gier hazardowych dotychczas obsługiwane za pomocą e-Zefira będą obsługiwane przez Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej PUESC przygotowaną w ramach Programu e-Cło. PUESC będzie dostępny od początku lipca niemniej obsługa deklaracji akcyzowych i w podatku od gier będzie się odbywała za jego pomocą od 1 października 2015 r.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego