Celem nowych przepisów ma być uproszczenie, modernizacja i ujednolicenie przepisów dotyczących VAT mających zastosowanie do bonów na towary lub usługi. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, na mocy obowiązujących przepisów unijnych nie ma niejasności co do tego, że świadczenie stanowiące podstawę do wydania bonu, a zatem dostawa towarów lub świadczenie usług, stanowi świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Resort przyznaje jednak, że nie jest jasne, czym dokładnie jest bon, w przypadku gdy VAT pobierany jest przy transakcjach realizowanych z wykorzystaniem bonu oraz od jakiej kwoty powinien być naliczony VAT. Potrzeba wyjaśnienia tych kwestii jest jeszcze bardziej wyraźna, gdy bony stosowane są w obrocie międzynarodowym.

Nowe kategorie i definicje bonów
Do przepisów ustawy o VAT mają zostać wprowadzone nowe definicje: bonu, bonu jednego przeznaczenia, bonu różnego przeznaczenia, emisji bonu oraz transferu bonu.

Obecnie bony traktowane są zasadniczo jako znaki, które uprawniają ich nabywcę do odbioru określonego świadczenia (nabycia towaru lub skorzystania z usługi). Jak wyjaśnia MF, w momencie odpłatnego wydania bonu nie powstaje obowiązek podatkowy w VAT, ponieważ sprzedaż bonów nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych. Samo wydanie bonu nie spełnia bowiem przesłanek definicji dostawy towarów ani świadczenia usług. Opodatkowaniu VAT podlega natomiast dostawa towarów lub świadczenie usług w zamian za kwotę wynikającą z realizacji bonu. Zasady te zostaną wkrótce zmienione.

Zmiana zasad opodatkowania

Projektodawca proponuje dodanie do przepisów ustawy o VAT w dziale II rozdziału 2a pt. Opodatkowanie bonów. Zostaną w nim uregulowane zasady dotyczące opodatkowania transferu bonów. Przekazanie bonu jednego przeznaczenia dokonane przez podatnika działającego we własnym imieniu będzie uznawane za dostawę towarów lub świadczenie usług, których ten bon dotyczy. Zasada ta mieć zastosowanie do emisji bonu oraz każdego przekazania tego bonu po jego emisji. Oznacza to, że emitent bonu jednego przeznaczenia ma obowiązek odprowadzenia podatku VAT od pierwszego wprowadzenia bonu do obrotu, tak jakby towary objęte bonem zostały dostarczone lub usługi objęte bonem zostały wykonane.

Resort finansów zwraca uwagę, że nowe przepisy nie wywołają zmian w opodatkowaniu VAT biletów za transport, biletów wstępu do kin, muzeów, znaczków pocztowych i tym podobnych. Wynika to z motywu piątego preambuły dyrektywy 2016/1065. Oznacza to, że w tym zakresie znajdą zastosowanie zasady obecnie obowiązujące.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Obecnie projekt znajduje się na etapie opiniowania.

VAT. Komentarz 2018 Adam Bartosiewicz VAT. Komentarz 2018 >>