Jak tłumaczy MF, jest to realizacja polityki przejrzystości podatkowej, przyjętej w wielu krajach Unii Europejskiej.

Pierwsza publikacja do końca kwietnia

W pierwszej kolejności zostaną opublikowane dane podatkowe za poprzednie lata podatkowe (2012-2016). Ich publikacja nastąpi do końca kwietnia 2018 r. Dane podatkowe za 2017 r. będą upubliczniane po ich wpłynięciu oraz wstępnej weryfikacji przez urzędy skarbowe. Planowany termin ich publikacji to początek lipca 2018 r.

Różne zdania ekspertów
Radosław Piekarz, doradca podatkowy, partner w A&RT, publikowanie danych dużych podatników ocenia pozytywnie. Jego zdaniem pozwoli to rozwiać pewnego rodzaju mity, że ten czy inny podatnik CIT nie płaci podatku. Ekspert wskazuje jednak, że niedobrze się stało, że system publikowania danych jest wybiórczy. Podkreśla, że lepszym rozwiązaniem byłby obowiązek publikowania danych podatkowych wszystkich podatników, nie tylko tych największych.

Innego zdania jest natomiast Jerzy Martini, doradca podatkowy i partner w Martini i Wspólnicy. Jego zdaniem publikowanie danych kłóci się z zasadą poufności danych finansowych i jest to zdecydowanie jego negatywny aspekt. Ekspert podkreśla, że na ewentualne pozytywne skutki trzeba będzie poczekać. Jerzy Martini zastanawia się, czy upublicznianie danych podatkowych będzie wystarczającą motywacją dla podatników. Wskazuje dodatkowo, że odrębną sprawą jest kwestia etyki. Czy ktoś, kto nie płaci podatków jest zły, bo oszukuje państwo, czy może jest dobry, bo potrafi sobie radzić i wykorzystać prawo?

Przeczytaj więcej w poradniku Dane z zeznań firm o najwyższych przychodach będą jawne>>
 

Przestępstwa karuzelowe i inne oszustwa w, Irena OżógPrzestępstwa karuzelowe i inne oszustwa w VAT >>