W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek Polaków, którzy otrzymują e-faktury wzrósł z 37% do 64%. Jedynie 2% osób świadomie z nich rezygnuje. Korzystanie z e-faktur jest powszechne wśród osób do 60 roku życia, u osób starszych znacząco maleje.
Zdecydowanie najczęściej wskazywanym argumentem przemawiającym za korzystaniem z e-faktur jest wygoda (76%). Wśród pozostałych ich zalet często wskazywano oszczędność czasu oraz ochronę środowiska poprzez oszczędność papieru, energii i ograniczenie emisji CO2.

Osoby, które nie korzystają z e-faktur w większości nie chcą zmieniać sposobu otrzymywania dokumentów. Najczęściej wynika to z przywiązania do papierowych faktur lub niekorzystania z internetu. Wydruk wielu Polakom służy także, jako przypomnienie o terminie płatności (28% odpowiedzi).
Kobiety są znacznie mniej skłonne do zmiany sposobu fakturowania (8% kobiet gotowych jest na zmianę, w porównaniu do 20% mężczyzn). Częściej niż mężczyźni nie korzystają z internetu lub nie mają konta e-mail, również częściej nie wiedzą nic na temat e-faktur, a także nie wiedziałyby jak z nimi postępować. W podobny sposób na tle populacji kraju wyróżniają się osoby powyżej 50 roku życia, a wraz z wiekiem nasilenie tych barier wzrasta.

Osoby niekorzystające z e-faktur trudno przekonać do tej formy rachunku. Zdecydowana większość z nich deklaruje, że nie da się ich przekonać do zmiany swoich przyzwyczajeń. Najczęściej wynika to z barier technicznych i kompetencyjnych - braku dostępu do komputera lub umiejętności jego obsługi.

- Choć e-faktury stają się w Polsce coraz bardziej popularne, przed nami jeszcze dużo pracy. Pamiętajmy, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej do 2020 roku e-faktura ma stać się głównym narzędziem fakturowania w Europie. Wśród Polaków wciąż są osoby, które z e-faktur nie chcą, nie mogą bądź nie umieją korzystać i one ciągle potrzebują informacji oraz wsparcia w procesie zmiany - podsumowuje Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Badania popularności faktur przeprowadziła koalicja „Wybieram e-faktury", w skład której wchodzą: Konfederacja Lewiatan, Orange Polska, UPC Polska oraz Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o. o. (Envelo). Więcej szczegółów dotyczących działań koalicji na stronie www.wybieramefaktury.pl.
 

Dowiedz się więcej z książki
Faktura VAT w pytaniach i odpowiedziach
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł