Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) rozwija więc ofertę szkoleniową, a teraz wprowadza tytuł "Certyfikowanego specjalisty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych".

Program trwającego w SKwP 200 godzin szkolenia na "certyfikowanego specjalistę usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych" obejmuje takie dziedziny wiedzy jak rachunkowość finansowa, elementy rachunkowości zarządczej, podatki oraz zagadnienia z ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw.

Konkurencja była, jest i będzie

"Te firmy, które będą rzetelnie wykonywały swoją pracę, na pewno obronią się przed konkurencją na rynku" - powiedziała Izabela Ogórek, która od 12. lat jest właścicielką biura rachunkowego.

O pracę dla pracowników rzetelnych biur rachunkowych jest spokojne także Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, bo, jak twierdzi jego prezes Franciszek Wala, "zdecydowana większość firm chce płacić podatki, ale nie więcej niż to konieczne".

Dodał, że zrzeszeni w SKwP specjaliści są przygotowywani do jak najlepszego rozumienia potrzeb klienta, bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii oraz interpretowania zmian w przepisach.

"Ustawa deregulacyjna na pewno troszeczkę wpłynęła na zwiększenie liczby biur rachunkowych, które powstają na rynku. Związana jest z tym na pewno presja na obniżenie cen usług księgowych, ale rewolucyjnych zmian po wprowadzeniu deregulacji nie odnotowano" - oceniła Izabela Ogórek.

Prezes SKwP przypomniał, że wykonywanie zawodu księgowego nigdy nie podlegało specjalnym regulacjom i zawód ten "był wykonywany na zasadzie zatrudnienia". Natomiast po tzw. deregulacji zlikwidowana została jedynie instytucja certyfikatu uprawniającego do prowadzenia usług księgowych.

Z danych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wynika, że w Polsce jest około 40. tys. biur rachunkowych i około 250. tys. osób, które indywidualnie świadczą usługi rachunkowe.

Na 1. miejscu w nadprodukcji przepisów

"Pod względem liczby aktów prawnych jesteśmy na 4. miejscu w Europie, a pod względem zmienności przepisów prawa na miejscu pierwszym" - powiedział dr Grzegorz Matysek z Zespołu Doradców Finansowo-Księgowych w Lublinie. Dodał, że polskie przepisy są zmieniane 56 razy częściej niż w Szwecji.

"Im głębiej w las, tym ciemniej, a po 15. latach pracy wcale nie czuję się mądrzejszy" - zauważył dr Matysek. Prezes Wala dodał, że "w tym lesie ciągle dosadzane są nowe drzewa, bo co chwila pojawiają się nowe przepisy, nowe uwarunkowania, nowe normy, a o tym księgowy musi wiedzieć" - podkreślił Franciszek Wala.

Prezes SKwP zaapelował do resortu finansów, aby dążyło do maksymalnego uproszczenia ustaw.

"Mam nadzieję, że te prace, które są dzisiaj zapowiedziane, faktycznie ten system uproszczą, a to uproszczenie wymaga napisania od nowa ustaw podatkowych" - powiedział Wala. Według niego "tego nie da się dalej łatać".

"W mętnej wodzie różne ryby pływają, a woda dla księgowego nie powinna być mętna, ponieważ to on musi dbać o bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i właściciela firmy" - zauważył Stefan Czerwiński, prezes lubelskiego okręgu SKwP.

Dla MŚP jak najprościej

SKwP postuluje do Ministerstwa Finansów, żeby rozważyło potrzebę znowelizowania prawa bilansowego oraz dalszego upraszczania przepisów, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

"Bardzo skomplikowana, złożona rachunkowość jest dla wielkich przedsiębiorstw, natomiast dla przedsiębiorstw małych i średnich rozwiązania powinny być proste" - stwierdził prezes Franciszek Wala.

Według niego MŚP powinny się posługiwać "albo specjalnie napisaną dla nich ustawą, albo ta ustawa powinna zostać tak przeredagowana, aby dla każdego księgowego i przedsiębiorcy, który weźmie ją do ręki, nie było w niej tajemnic". (albo nie było w niej tajemnic)

Z danych przedstawionych w Lublinie przez dr. Grzegorza Matyska wynika, że na realizację obowiązków podatkowych trzeba przeznaczyć w Polsce ponad 230 godzin rocznie, podczas gdy średnia europejska jest na poziomie 173. godzin rocznie.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Dowiedz się więcej z książki
MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł