W artykule „Wraca klauzula obejścia prawa”, opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita w środę, 2 grudnia br., minister finansów stwierdził, że polski fiskus nie ma podstawowych narzędzi informatycznych z zakresu obsługi podatku VAT. Jako przykład podał brak nakładki na informatyczny program podatkowy, pozwalającą na blokadę zwrotu VAT w sposób automatyczny, po szybkim wskazaniu przez system nieprawidłowości. Jak zauważył, takiego komponentu nie ma np. we wdrażanym od 2013 przez firmę Sygnity programie e-Podatki. Stwierdził także, że w  związku z tym zdecydowano się złożyć wniosek o dofinansowywanie unijne na projekt stworzenia takiego narzędzia i wykorzystania go do systemu.

Zgodnie z wyjaśnieniami zarządu spółki Sygnity S.A., funkcjonalności z zakresu obsługi podatku VAT, tak jak przewiduje harmonogram realizowanej umowy na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki, zostaną zrealizowane i uruchomione w roku 2016. Moduł jest częścią platformy Gentax i zastąpi obecnie wykorzystywany system Poltax w zakresie obsługi VAT. Na dzień dzisiejszy zaimplementowana jest blokada zwrotu podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej) i podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatki te od 30 listopada 2015 roku są uruchomione produkcyjnie w 21 urzędach skarbowych na terenie całej Polski. Oznacza to, że pracownicy Administracji Podatkowej w wyznaczonych jednostkach pracują już w nowym systemie.

Kolejnym krokiem, jak zapowiada zarząd spółki, będzie uruchomienie rozwiązania w zakresie trzech wspomnianych wyżej podatków we wszystkich pozostałych urzędach skarbowych w Polsce oraz oddanie kolejnego, bardzo ważnego komponentu systemu - Portalu Podatkowego. Jest to nowe rozwiązanie, dotąd nieznane klientom Administracji Podatkowej. W konsekwencji tych działań z rozwiązania wdrażanego przez Sygnity będą mogli korzystać podatnicy w całym kraju.