- W bieżącym roku spodziewamy się stosunkowo wysokiego wzrostu gospodarczego, ale widzimy już w danych po lutym, że nie należy oczekiwać nadwyżek w kolejnych kwartałach - powiedziała Teresa Czerwińska podczas poniedziałkowej konferencji. - Chciałabym zrobić wszystko, abyśmy nie przekroczyli 3 proc. PKB; szukamy możliwości sfinansowania programu, przeglądamy stronę dochodową i wydatkową - dodała.

Jak podkreśla minister, reguły fiskalne dają bardzo dużą możliwość, by zastosować pakiet luzowania ilościowego. - Myślę o stabilizującej regule wydatkowej i o 3-proc. deficycie. To jest wystarczające do tego, by pobudzać koniunkturę w okresie spowolnienia - powiedziała. Jak dodała, "pewien pakiet luzowania ilościowego został przedstawiony". - Bardzo się cieszę, że znalazły się w nim takie pozycje, o które bardzo mocno zabiegałam, czyli redukcja klina podatkowego. Na tym mi szczególnie zależało, ponieważ to są rozwiązania, które w długim terminie pobudzą gospodarkę (...) Szukamy możliwości sfinansowania i to polega na tym, że przeglądamy stronę wydatkową i dochodową - mówiła podczas konferencji prasowej Teresa Czerwińska.

- A jeżeli chodzi o stronę dochodową, to bardzo mocno pracujemy nad tym, by przedstawić możliwości zwiększenia budżetu państwa - chociażby podatek cyfrowy - powiedziała.

 

Warto przeczytać: Budżet 2019 uchwalony. W ustawie podwyżki dla nauczycieli