Teatr jest jednostką sektora finansów publicznych. Nabyliśmy usługi kulturalne, w których usługodawcą są teatry zagraniczne z Węgier, Korei, Rosji, Rumuni, Holandii, wystawiające spektakle w ramach festiwalu organizowanego przez nasz teatr w Polsce - organizator festiwalu, nabywca usługi.
Czy w świetle powyższego stanu faktycznego, jesteśmy zobligowani do wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym informacji podsumowującej VAT-UE, biorąc pod uwagę fakt, że faktury wystawiane przez zagraniczne teatry za wystawiane spektakle w Polsce są zwolnione z podatku VAT- ex 92?
Jeśli tak, to w jakim miesiącu wykazać jeśli fakturę wystawiono w kwietniu, a usługa będzie wykonana w maju?

Nie, usługi zakupione przez polski teatr nie powinny być wykazywane w informacji podsumowującej.

Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że stosownie do treści przepisu art. 2 ustawy z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195, poz. 1504) w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.
Skoro więc w analizowanym przypadku polski podatnik zakupił usługi kulturalne to faktycznie winny one być rozliczone w polskim podatku od towarów i usług. Jeżeli świadczącymi są podmioty zagraniczne nie mające w Polsce siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, to polski podatnik winien rozliczyć import usług.
Nie skutkuje to jednak obowiązkiem uwzględnienia takich usług w informacji podsumowującej.
Jak bowiem stanowi przepis art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., podatnicy VAT, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach:
- wykonanych usług,
- do których stosuje się art. 28b u.p.t.u.,
- na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
- świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
- innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%,
- dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.
Jak zatem widać w informacji podsumowującej nie jest wykazywany import usług, co za tym idzie usługi zakupione przez polski teatr nie powinny być wykazywane w informacji podsumowującej.