Zmiany w procedurze podatkowej, nowa ustawa o VAT i idąca za nią nowa era w kontroli podatników, do której przyczyni się wprowadzenie w II połowie 2016 r. rewolucyjnego narzędzia jakim jest Jednolity Plik Kontrolny, międzynarodowa debata publiczna na temat unikania opodatkowania i transferu zysków do rajów podatkowych i jej wpływu na zmianę roli dyrektora podatkowego, nowelizacja przepisów o dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi wprowadzająca zupełnie nowe zasady jej przygotowania, czy rodzaje dostępnych dotacji i ulg podatkowych na dofinansowanie działalności przedsiębiorstw w ramach nowej perspektywy do 2020 – to m.in. zmiany, na które powienien się przygotować biznes w 2016 r. według prelegentów VI Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, który odbył się 19 stycznia 2016 r. w Warszawie.  

Oprócz zmian prawno-podatkowych prelegenci omówili rolę audytora poświadczającego wiarygodność raportowania zintegrowanego przedsiębiorstw oraz jaki jest cel i konsekwencje bilansowe konwersji pożyczki na kapitały w spółce z o.o.

Program tegorocznej edycji rozbudowany został o zagadnienia dotyczące transformacji działów finansowych w kierunku strategicznego wsparcia biznesu i wyzwań jakie stoją dzisiaj przed nowoczesnymi dyrektorami finansowymi. W związku z trwającym obecnie procesem zamykania rocznych sprawozdań finansowych, przed kierownictwem spółek stoją liczne wyzwania związane z procesem testowania aktywów pod kątem utraty wartości w obecnej sytuacji gospodarczej. Podczas Kongresu omówione zostały także zagadnienia zamknięcia roku 2015 przez pryzmat badania KPMG w Polsce przeprowadzonego na „18 urodziny” MSR 36 wśród największych spółek giełdowych.

Wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem od 2011 roku jest firma audytorsko-doradcza KPMG, rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku potwierdzenie udziału stacjonarnego otrzymało ponad 700 osób i ponad 400 do transmisji online. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, w którym biorą udział przedstawiciele kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorzy finansowi, główni księgowi, szefowie sprawozdawczości finansowej i controllingu z przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki.

Kontynuacją z lat ubiegłych wśród uczestników Kongresu przeprowadzone zostało badanie na temat barometru polskiego systemu podatkowego. Jego celem było poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla z przedsiębiorstw z różnych branż z całej Polski. Wyniki ankiet złożą się na raport pt. „Polski system podatkowy wg uczestników VI Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG”, którego premiera już wkrótce. Zagadnieniom poruszonym podczas Kongresu poświęcone zostało także styczniowe wydanie magazynu KPMG FORUM, które można pobrać ze strony kpmg.com/pl/KPMGForum.

Patronat nad VI edycją Kongresu objęli: ACCA, Puls Biznesu, Radio TOK FM, Bank, Gazeta Finansowa, Harvard Business Review Polska, ICAN Institute, Nowy Przemysł, Polska Agencja Prasowa, Polish Market, Przegląd Podatkowy, Rachunkowość, Warsaw Business Journal Observer, Wolters Kluwer Polska, Bankier.pl, eGospodarka.pl, gf24.pl, inwestycje.pl, ksiegowosc.org, rachunkowosc.org, PIT.pl, VAT.pl, wnp.pl.