Od 1 lipca 2015 r. biura Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim będą specjalizować się w PIT. VAT-em zajmować się będą głownie biura w Lesznie i Płocku. Natomiast Biuro w Bielsko-Białej ma być odpowiedzialne za akcyzę, PCC, spadki i darowizny, CIT oraz inne podatki.

Zobacz: Od lipca nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych >>

Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej będzie polegać na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.

Zobacz książkę "Ordynacja podatkowa. Wzory pism z komentarzem" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Jak zaobserwował resort finansów, dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów, upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkowa możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych skupiających specjalistów w danym podatku Specjalizacja rzeczowa biur KIP ma poprawić jakość usług świadczonych przez Administrację Podatkową poprzez zwiększenie jednolitości stanowisk prezentowanych w wydawanych interpretacjach.