Zdaniem ekspertów, myśląc o skutecznym zwalczaniu szarej strefy, powinniśmy szukać rozwiązań systemowych i stabilnych, które na trwałe zmienią rzeczywistość, likwidując patologie.

– Przejście przedsiębiorstw na standard elektronicznego fakturowania, niezbędny do raportowania w kierunku Centralnej Bazy/Rejestru może wszystkim wyjść na dobre: nie dość, że firmy obniżą znacznie koszty fakturowania i zmniejszą udział ludzkiego błędu w dokumentacji, to dodatkowo uciążliwe dzisiaj kontrole skarbowe będą mogły być przeprowadzane w zasadzie bez angażowania czasu i środków kontrolowanego podmiotu, niejako automatycznie – uważa Robert Krawczyk, ekspert BCC ds. elektronicznego obiegu dokumentów. System ten powinien zostać wprowadzony jak najszybciej, aby zarówno nabywcy jak i sprzedawcy czuli obowiązek uczciwego rozliczania się z podatku VAT.

Jedną z metod ma być kontrola podatnika na etapie rejestracji, tj. sprawdzanie, czy siedziby podatników naprawdę istnieją i prowadzą realną działalność gospodarczą.

Kolejnym pomysłem jest likwidacji możliwość rejestracji internetowej lub poprzez pełnomocnika, a następnie nadanie urzędnikom uprawnienia do odmowy rejestracji podmiotów, które nie są dość wiarygodne.

BCC ocenia, że odwrócone obciążenie VAT dla towarów wrażliwych to, jak na razie to jedyna sprawdzona metoda walki z wyłudzeniami.

Dowiedz się więcej z książki
Odwrotne obciążenie podatkiem VAT w transakcjach transgranicznych i krajowych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł