Podczas wywiadu w Polsat News stwierdził jednak, że tak możliwość nie powstanie jeszcze w tym roku. - Z całą pewnością nie od 1 września 2023 r. - to jest zupełnie oczywiste, bo 2023 r. nie generuje jeszcze tych problemów, o których szeroko mówimy od kilku tygodni, która są często gdzieś przeinaczane, albo wręcz wyśmiewane - stwierdził.

Jest niż demograficzny, nauczyciele niepotrzebni

Według ministra niż demograficzny będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. - To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r. - powiedział.

Czytaj: MEiN nad zmianami w emeryturach może i nie pracuje, ale projekt zapowiada jeszcze w styczniu>>

Czytaj także: Minister zapowiada różnicowanie zarobków nauczycieli>>

Minister wyjaśnił, że dla przywrócenia możliwości przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury potrzebny jest przepis o bardzo prostym brzmieniu, który należy przywrócić w Karcie Nauczyciela. - Tylko teraz jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską, po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach - wyliczał szef MEiN.

Czytaj też: Emerytury nauczycielskie - zagadnienia ogólne >>>

Czytaj też: Warunki przejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek >>>