Pracujący rodzice nie są w stanie pobierać miesięcznych urlopów. W zakładach pracy urlopy są rozłożone w czasie, nie zamyka się ich na miesiąc po to, żeby pracownicy mający małe dzieci mogli przez ten czas się nimi zaopiekować. Warto dodać, że na skutek poddawania co jakiś czas kwarantannie grup przedszkolnych rodzice i tak są zmuszeni do wybierania urlopów czy brania opieki na dziecko, w terminach od nich niezależnych i nieplanowanych. Dlatego „narzucona” miesięczna przerwa w funkcjonowaniu przedszkoli jest często nie do przejścia dla organizacji i właściwego funkcjonowania gospodarstw domowych - alarmuje poseł Mirosław Suchoń w interpelacji nr 36019.

Przedszkole otwarte także w wakacje>>

WZÓR DOKUMENTU: Zarządzenie wójta w sprawie ustalenia terminów przerw w funkcjonowaniu przedszkola >>>

Skarg nie było, a dzieci mają prawo odpocząć

Do ministerstwa nie wpływały informacje, na podstawie których można byłoby wnioskować, że w przedszkolach występują w dużej skali problemy związane z niewywiązywaniem się dyrektorów z obowiązku, o którym mowa w par. 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r. poz. 502). - Zgodnie z ww. wskazanym przepisem prawa, przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców - zwraca uwagę wiceminister Piontkowski.

Odpowiedzi ekspertów z LEX:

 

 

Podkreśla, że kurator oświaty, w związku z przekazywanymi do tego organu informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w działaniach przedszkola/szkoły/placówki w zakresie podlegającym nadzorowi pedagogicznemu, podejmuje czynności w trybie przewidzianym dla tego nadzoru, tj. kontroli doraźnej.

  • przepisy o charakterze intertemporalnym – wydane i stosowane w czasie obowiązywania stanu pandemii – miały swoje uzasadnienie, ale ich obowiązywanie zakończyło się w momencie zniesienia stanu pandemii na terytorium RP.
  • w prawie oświatowym nie istnieje pojęcie „miesięcznego systemu przerw w przedszkolach publicznych”, nie obowiązuje także „zakaz rotacji dzieci” między placówkami przedszkolnymi na terenie gminy.
  • umożliwienie pracownikom skorzystania z prawa do urlopu – a przynajmniej jego części – w okresie letnim nie wymaga raczej specjalnego uzasadnienia. Pracownicy przedszkoli także mają swoje rodziny i dzieci, z którymi mają prawo spędzić wakacje.

 

- Konkludując, szkoły i przedszkola pełnią przede wszystkim funkcje edukacyjną i wychowawczą i jedynie wspierają rodziców w pełnieniu funkcji opiekuńczej. Nie mogą rodziców w realizacji ich zadań zastępować. To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i zapewnienie opieki swoim dzieciom. W opinii MEiN dzieci – także w przedszkolu – powinny mieć wakacje. Powinny mieć prawo do odpoczynku od codziennej rutyny, do czasu spędzanego poza placówką przedszkolną. Pracujący rodzice mają możliwość takiego zaplanowania swoich urlopów, by kilkutygodniowa przerwa w funkcjonowaniu przedszkola była w tych planach uwzględniona – dlatego jest ogłaszana z wielomiesięcznym wyprzedzeniem - wskazuje Dariusz Piontkowski. Jednocześnie należy podkreślić, że przerwa w pracy przedszkola nie oznacza pozbawienia dzieci zagwarantowanego przepisami ustawy uprawnienia do korzystania przez nie z wychowania przedszkolnego. Ustawodawca pozostawił jednostkom samorządu terytorialnego swobodę wyboru sposobu zapewnienia miejsca edukacji przedszkolnej dzieciom w okresie wakacji, nie zwolnił ich jednak z obowiązku realizacji zadania, o którym mowa w art. 31 ust. 8 ustawy Prawo oświatowe.