Posłowie Konfederacji, którzy wykazują co najmniej sceptyczne podejście wobec całego programu szczepień, spytali MEiN, jakim prawem wystąpił o dane nauczycieli i terminy, w których mieli się szczepić oraz czy ich zbieranie jest zgodne z RODO. Zażądali też odpowiedzi, czy resort wyciągnie konsekwencje wobec urzędników, którzy zadali pytania o szczepienia.

Szkoła nie zmusi nauczyciela do zaszczepienia - nieprzydzielanie godzin ponadwymiarowych to dyskryminacja>>

 

Wiceminister uspokaja - to tylko porównywanie terminów

Na pytania odpowiedział wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski - zapewnił,  że intencją Ministra Edukacji i Nauki, ani tym bardziej efektem wystosowanych próśb, nie była chęć ani potrzeba generowania i przetwarzania jakichkolwiek danych dotyczących szczepień nauczycieli na terenie kraju.

- Rzecz dotyczyła tylko i wyłącznie rozpoznania terminów szczepień, wyeliminowania ich kolizji z harmonogramem przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych i w efekcie sprawne przeprowadzenie tych egzaminów. Z informacji uzyskanych od kuratorów oświaty wynika, że zdarzały się przypadki nakładania się terminów szczepień z terminem np. egzaminu ósmoklasisty czy egzaminu maturalnego. Dzięki interwencji Ministra Edukacji i Nauki udało się dostosować terminy szczepień do organizacji i sposobu przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych - podkreślił Rzymkowski w odpowiedzi.

Czytaj w LEX: Zakaz dyskryminacji w stosunkach pracy >

 

 

W innych krajach szczepienia obowiązkowe

Wynika z tego, że resort nie ma na razie planów, by w jakikolwiek sposób skłonić nauczycieli do zaszczepienia się, choć od września szkoły będą działać stacjonarnie. Z założenia, że obowiązek zaszczepienia pracowników oświaty jest niezbędny dla bezpieczeństwa wyszły m.in. Francja i Łotwa.

Łotewski rząd postanowił, że szczepienia przeciwko koronawirusowi dla pracowników służby zdrowia i oświaty będą obowiązkowe. Reszta pracowników będzie miała wybór, ale pracodawca będzie mógł zwolnić osobę niezaszczepioną. - Celem zmiany przepisów jest skłonienie ludzi, by zmienili swoje nastawienie - powiedział premier Arturs Krisjanis Karins.To reakcja łotewskich władz na rozprzestrzenianie się wariantu Delta. Podobne uregulowania wprowadziła Francja.

Wiele krajów poszło natomiast w inną stronę - tylko osoby zaszczepione mają wstęp do pubów, hoteli czy kin. Takie przepisy wprowadzono m.in. we Francji, Hiszpanii i Portugalii i Grecji.

Czytaj w LEX: Zadania dyrektora we wrześniu - procedury i wzory >

 

Rzecznik praw dziecka: Szczepienia to eksperyment na dzieciach

Nie wydaje się też, by Polska poszła w stronę szczepień uczniów, a szczepienia dzieci  poddaje w wątpliwość sam rzecznik praw dziecka Michał Pawlak. - Postawię takie pytanie, czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? Zadaję to pytanie w kontekście różnych powikłań i odporności długookresowej - stwierdził podczas piątkowej debaty w Sejmie.

Poinformował, że do jego biura wpłynęły setki sygnałów od dzieci i nastolatków w sprawie sporów rodzinnych wokół szczepień. Dzieci skarżą się, że rodzice zmuszają je do szczepień. Rzecznik podkreślił też, że urząd sprawdza doniesienia, że "dochodzi do szczepień malutkich dzieci", a podopieczni domów dziecka są kierowani na szczepienia bez zgody opiekunów czy sądu rodzinnego.

Czytaj w LEX: Różnicowanie a dyskryminacja – status prawny osób szczepionych i nieszczepionych na COVID-19 >

Nauczyciela nie można ani pytać o szczepienie, ani do niego zmuszać

Pracodawca nie może też tak po prostu zapytać kandydata do pracy o to, czy się już zaszczepił. Nauczyciele byli jedną z pierwszych grup zawodowych objętych programem szczepień - w pierwszej turze chęć zaszczepienia zgłosiło ok. 500 tys. pedagogów i nauczycieli akademickich.

Czytaj w LEX: Czym jest dyskryminacja w stosunkach pracy i jak jej unikać? - poradnik krok po kroku >

Pedagogów szczepiono preparatem AstraZeneca, który na skutek niefortunnej akcji informacyjnej rządu oraz informacji o skutkach ubocznych, część osób uznawała za gorszą niż inne szczepionki. Stąd część nauczycieli nie paliła się do przyjęcia drugiej dawki. O to, by nie rezygnowali ze szczepień apelował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, podkreślał, że to kwestia bezpieczeństwa nauczycieli, ich rodzin oraz bezpieczeństwa w szkole.

Czytaj w LEX: Obowiązek szczepienia a Konwencja Praw Człowieka. Omówienie wyroku Wielkiej Izby ETPC z dnia 8 kwietnia 2021 r., 47621/13 (Vavřička i inni) >