Ministerstwo poinformowało, że zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, w piątek, 25 września br. w trybie stacjonarnym pracowało ponad 48 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,12 proc.).

Funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych – stan na 25 września br.:

  • 48 057 – tryb stacjonarny (99,12 proc. wszystkich),
  • 321 – tryb mieszany (tj. 0,66 proc. wszystkich);
  • 106 – tryb zdalny (tj. 0,22 proc. wszystkich).


Czytaj: Piontkowski: Nauka na odległość ma mankamenty, powrót do szkół korzystniejszy>>

- Monitorujemy sytuację w szkołach i placówkach. Bezpieczeństwo uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli jest dla nas najważniejsze - podkreśla MEN  w opublikowanym w piątek oświadczeniu.

Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska, komentując sytuację epidemiczną w placówkach oświatowych powiedziała, że w szkołach i placówkach, które przeszły w tryb mieszany - ostatnio to kilkaset placówek na kilkadziesiąt tysięcy wszystkich znajdujących się w systemie - około 85 procent uczniów uczy się stacjonarnie, w szkole. Podała, że najczęściej wyłączenie dotyczy poszczególnych klas, a nie całych szkół, a okres kwarantanny trwa średnio ok. 10 dni, po tym czasie szkoły wracają do funkcjonowania w trybie stacjonarnym.

Należy podkreślić, że liczba szkół i placówek oświatowych, które objęte są kształceniem zdalnym lub mieszanym odzwierciedla ogólną liczbę zakażonych w kraju, tzn. wzrasta w chwili, kiedy wskaźnik zakażeń ogólnych w Polsce rośnie - stwierdziła Ostrowska.