W ramach rozegranego w czwartek i piątek finału konkursu 1300 uczniów stanęło do cyberboju, w którym wcielili się w rolę specjalistów i szukali podatności systemów informatycznych na ataki hakerskie. Wcielili się w rolę zawodowych specjalistów i szukali podatności systemów informatycznych na ataki hakerskie. W finale zmagań konkursowych najlepsi rozwiązywali m.in. zagadki kryptograficzne.

- Wysoki poziom wiedzy i umiejętności, jaki zaprezentowali uczniowie, mile zaskoczył organizatorów. Podczas finału zadania przewidziane na cztery godziny najlepsza drużyna rozwiązała… po 16 minutach i 28 sekundach - poinformowali organizatorzy konkursu . - W dobie cyberataków, wojen toczących się w świecie wirtualnym, a zagrażających bezpieczeństwu obywateli, firm i całym państwom o cyberbezpieczeństwie warto nie tylko rozmawiać, ale też uczynić z niego jeden z priorytetowych składników bezpieczeństwa państwa. Na nic zdadzą się wysiłki, jeśli będziemy jedynie reagować na zaistniałe już sytuacje - podsumował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wręczając nagrody. I stwierdził, że ma przed sobą przyszłą elitę Polski w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Czytaj: Strategia Cyberbezpieczeństwa ma zwiększyć odporność krajowych systemów na zagrożenia>>
 

Drugie miejsce w konkursie przypadło Kajetanowi Grzybowskiemu i Michałowi Obarze z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku, których opiekunka była Renata Witucka. Trzecią pozycję zajęli Kostecki i Jakub Sajniak - również podopieczni Dawida Bąka ze szczecińskiego technikum.