Szczepienia nauczycieli ruszyły w lutym, 15 marca pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, poinformował, że zaszczepionych zostało 99 proc. nauczycieli i wykładowców akademickich. 

Czytaj też: Prof. Horban o opóźnieniu szczepień nauczycieli. MZ uspokaja >>

Jedna dawka nie wystarczy

Na infolinie RPO zgłoszono pytanie dotyczące szczepień nauczycieli. Czy nauczycielka zaszczepiona jedną dawką szczepionki na COVID-19 będzie skierowana na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem? 

- Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione przeciw COVID-19 tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek (osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek znajdują się w trakcie szczepienia i nie są osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów) oraz osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 - wskazał Rzecznik. 

 

Dodał, że informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł pobrać z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej.

- Będzie on potwierdzał, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką - wskazuje.