- Mówiąc o wynikach egzaminów zawodowych trzeba wziąć pod uwagę to, że okres, gdy są one przeprowadzane jest niezwykle trudny dla wszystkich dziedzin, w tym edukacji, okres pandemii, gdy niezbędne były czasowe ograniczenia także w dziedzinie funkcjonowania szkół. Natomiast biorąc pod uwagę specyfikę funkcjonowania kształcenia zawodowego i to jak ważny jest efekt w postaci zdanego egzaminu, uzyskanego dyplomu, zapewnienie dostępu do kształcenia zawodowego praktycznego w czasie pandemii było i nadal będzie jednym z priorytetów ministerstwa w zakresie przywracania zajęć stacjonarnych - ocenił dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEiN Piotr Bartosiak.

Egzaminy w szkołach zawodowych - mało praktyki, a wymagania bez zmian>>

 

Zdawalność na  podobnym poziomie, co w zeszłym roku

W sesji letniej do egzaminów przystępują najczęściej uczniowie ostatniej klasy branżowych szkół I stopnia, a do sesji zimowej uczniowie ostatniej klasy technikum (choć uczniowie technikum w zawodach 2-kwalifikacyjnych do pierwszej kwalifikacji przystępują zarówno w sesji zimowej jak i w sesji letniej w zależności od przyjętych planów zajęć i decyzji szkół). Słuchacze szkół policealnych z większości szkół przystępują do egzaminów w sesji letniej. Osoby kończące kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz przystępujące do egzaminów w trybie eksternistycznym przystępują do egzaminów zarówno w sesjach zimowych jak i w letnich.

Zgodnie z informacją z CKE, analizując zdawalność egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych należy również wziąć pod uwagę, że następowały zmiany podstaw programowych, a tym samym zmiany wymagań egzaminacyjnych co w niektórych zawodach mogło przełożyć się na zmiany wyników z egzaminów pomiędzy latami.

I tak zdawalność egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 oraz Formuła 2017) w latach 2019–2021 w części pisemnej wyglądała: zima 2019 - 86 proc., lato 2019 - 88 proc., zima 2020 - 90 proc. lato 2020 - 85 proc. zima 2021 - 86 proc., a w części praktycznej: zima 2019 - 74 proc., lato 2019 - 80 proc., zima 2020 - 73 proc., lato 2020 - 79 proc. zima 2021 - 75 proc.

 

Trzy formuły egzaminu

W Formule 2012 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 1,5 tys. osób przystępujących do egzaminów w 138 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 3,8 tys. osób w 141 kwalifikacjach w wyodrębnionych zawodach, z których do najpopularniejszych należą: technik informatyk, technik elektryk, technik rolnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

W Formule 2017 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 147 tys. osób przystępujących do egzaminu w 223 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 161 tys. osób w 225 kwalifikacjach w zawodach, z których do najpopularniejszych należą: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik handlowiec, technik elektryk, technik mechatronik, technik logistyk, technik budownictwa, rolnik, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik rachunkowości, technik mechanik, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

W Formule 2019 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 83 tys. osób przystępujących do egzaminu w 123 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 84 tys. osób w 123 kwalifikacjach w zawodach, z których do najpopularniejszych należą: opiekun medyczny, technik logistyk, technik usług kosmetycznych, technik ekonomista, technik administracji, florysta, technik hotelarstwa, technik masażysta, technik sterylizacji medycznej, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, asystentka stomatologiczna, technik informatyk, higienistka stomatologiczna, technik weterynarii, terapeuta zajęciowy, technik rolnik.(ms/PAP)