Związki zawodowe negatywnie oceniły założenia do budżetu na 2015 r.
\

Trzy największe centrale związkowe negatywnie oceniły "Założenia projektu budżetu państwa na rok 2015". Zdaniem związkowców dokument jest ogólnikowy, w projekcie zabrakło m.in. informacji o przewidywanej wysokości dochodów, w tym dochodów podatkowych oraz prognozy wydatków i wysokości deficytu budżetu państwa.

Wzrost gospodarczy w 2015 r. oparto na popycie krajowym. "Solidarność", OPZZ oraz FZZ zwracają uwagę, że zakładany wzrost spożycia indywidualnego w kolejnym roku jest wątpliwy wobec m.in. niewielkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, zamrożenia na kolejny rok funduszu wynagrodzeń w sferze budżetowej, wysokiego bezrobocia, niskiej siły nabywczej społeczeństwa, niskiej wysokości emerytur i rent oraz ich znikomej waloryzacji. Centrale związkowe oceniają dotychczasowe działania rządu skierowane na aktywizację osób bezrobotnych jako zdecydowanie niewystarczające. Szczególnie dotyczy to osób w wieku 50+ oraz osób młodych. Dodatkowo niepokój budzi dalsze zamrożenie środków z Funduszu Pracy, które powinny być wykorzystywane w okresie wysokiego bezrobocia.

Aby Polska gospodarka była oparta na wiedzy jak deklaruje rząd, wynagrodzenia powinny wzrastać szybciej. To szczególnie istotne wobec poprawiających się wyników finansowych przedsiębiorstw, rosnącej wydajności pracy, niskich kosztów pracy oraz wysokiego poziomu zaangażowania i umiejętności pracujących. Związki zawodowe podkreślają, że konieczny jest wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz poprawa sytuacji osób pracujących w sektorze publicznym.

Organizacje związkowe negatywnie oceniają zamrożenie na kolejny rok progów podatkowych oraz ustawowych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek, ponieważ faktycznie oznacza to zwiększenie obciążeń podatkowych. System podatkowy w Polsce nie jest przyjazny dla osób o niskich dochodach i dlatego wymaga korekty. Propozycje zawarte w projekcie zamiast poprawić - jak deklaruje rząd - po raz kolejny obniżają poziom życia społeczeństwa.

Niepokój "Solidarności", OPZZ oraz FZZ budzi brak odniesień do bardzo niepokojącej sytuacji demograficznej w kraju. Polityką rodzinną należy się zająć w sposób kompleksowy - za pomocą narzędzi polityki rynku pracy, podatkowej, dochodowej, mieszkaniowej, ochrony zdrowia, edukacyjnej, oświatowej i kulturalnej oraz migracyjnej.

Reprezentatywne centrale związkowe podtrzymują ustalone pod koniec maja propozycje dotyczące wzrostu w 2015 r. wynagrodzenia minimalnego (wzrost nie mniej niż 7 proc.), waloryzacji emerytur i rent (wzrost nie mniej niż średnioroczny wzrost cen towarów i usług w 2014 r. zwiększony o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2014) oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (wzrost nie mniej niż 9 proc.).

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 29 lipca 2014 r.

Data publikacji: 29 lipca 2014 r.