"Obaj premierzy są wstępnie umówieni na spotkanie po posiedzeniu Komisji Trójstronnej" - poinformowały źródła.

Według tych źródeł, na emeryturę częściową miałyby przechodzić kobiety w wieku 62 lub 63 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat, na co jest wstępna zgoda zarówno PO, jak i PSL. Głównym spór pomiędzy koalicjantami dotyczy wysokości emerytur częściowych. "Wyliczenia mają dotyczyć dwóch wariantów - 30 proc. i 50 proc. emerytury końcowej" - poinformowali rozmówcy PAP z kierownictwa PO.

O godz. 15 rozpoczyna się posiedzenie Komisji Trójstronnej, w której ma wziąć udział premier Donald Tusk. Jak poinformował dziennikarzy szef klubu PO Rafał Grupiński, premier przedstawi efekty konsultacji społecznych, w tym koncepcję emerytur częściowych.

"Podstawowe założenie, czyli wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia, się nie zmienia. Natomiast rozważamy warianty kompromisowe, jeśli chodzi o te ostatnie lata pracy przed przejściem na emeryturę, ale chcemy to tak zbudować, żeby nie spowodować, iż emerytura końcowa będzie niska" - zaznaczył Grupiński.

Wobec braku porozumienia z koalicjantem, zarząd PO upoważnił w środę premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej. (PAP)

laz/ par/ gma/