Minister Spraw Wewnętrznych tworzy i utrzymuje w podległych mu jednostkach organizacyjnych służby wykonujące zadania właściwe służbie medycyny pracy. Ich właśnie dotyczy rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie służby medycyny pracy (Dz. U. z 2012 r. poz. 53) – dalej r.s.m.p.

Zgodnie z r.s.m.p., zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy wykonują jednostki organizacyjne podmiotów leczniczych utworzonych i nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Chodzi tu o: poradnie badań profilaktycznych i poradnie medycyny pracy, wykonujące zadania określone w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.) dla wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.

Według § 2 r.s.m.p., do wykonywania zadań służby medycyny pracy uprawnieni są m.in. lekarze, którzy posiadają specjalizację w jednej z dziedzin: medycyna pracy, medycyna przemysłowa, medycyna morska i tropikalna, medycyna kolejowa, medycyna transportu, medycyna lotnicza lub higiena pracy; lekarze, którzy pełnili służbę lub byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 3 lata jako lekarze w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra i sprawowali opiekę nad osobami zatrudnionymi lub pozostającymi w stosunku służbowym w podległych ministrowi lub nadzorowanych przez niego zakładach pracy i innych jednostkach organizacyjnych; osoby, które posiadają tytuł magistra psychologii; osoby o kwalifikacjach zawodowych niezbędnych do wykonywania wielodyscyplinarnych zadań służby medycyny pracy – zatrudnieni w jednostkach służby medycyny pracy.

Rozporządzenie reguluje ponadto kwestię kontroli jednostek służby medycyny pracy, która zgodnie z § 6 r.s.m.p., polega na ocenie sposobu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej, zakresu i częstotliwości badań profilaktycznych, wydawania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej, kwalifikacji zawodowych pracowników wykonujących zadania służby medycyny pracy.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.