W opinii ekspertów Fundacji, na sytuację na rynku pracy mają wpływ m.in.: malejąca liczba urodzeń, wydłużanie się przeciętnego okresu trwania życia oraz migracje zagraniczne osób w wieku produkcyjnym.

Z prognoz GUS wynika, że do 2030 roku liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 7 mln do 10 mln, a na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym, będzie przypadało mniej niż 1,5 osoby w wieku produkcyjnym.

"To wszystko sprawia, że przed polskimi przedsiębiorcami stoją poważne wyzwania, jeśli chodzi o umiejętność wykorzystania potencjału pracowników w różnym wieku oraz budowania efektywnych zespołów międzypokoleniowych" - podkreśliła Magdalena Turalska z Fundacji Obserwatorium Zarządzania.

Polskie firmy dopiero zaczynają się interesować problematyką zarządzania wiekiem. Z badań Fundacji wynika, że 37 proc. przedsiębiorstw (laureatów Godła Inwestor w Kapitał Ludzki) uważa tę problematykę za bardzo istotną. Niskie lub średnie znaczenie przypisuje jej natomiast 63 proc. firm. Z kolei 29 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że posiada odpowiednio rozwinięte rozwiązania w zakresie zarządzania wiekiem.

Eksperci Fundacji zwrócili uwagę, że obecnie problematyka ta jest szczególnie ważna dla takich sektorów jak np. kolejnictwo czy gazownictwo. "Te gałęzie przemysłu były silnie rozwinięte przed okresem transformacji w Polsce i zatrudniały wielu wykwalifikowanych pracowników. Osoby te, z długoletnim stażem pracy w jednej firmie są mniej chętne zmianom i ciągłej potrzebie uczenia się. Firmy tych sektorów stanęły więc przed koniecznością uzupełniania swoich zasobów o ludzi młodych, ze znajomością technologii i ze świeżą wiedzą" - podkreślili.

Ich zdaniem kolejnym wyzwaniem dla firm jest radzenie sobie z zarządzaniem zespołami międzypokoleniowymi.

"To duże wyzwanie nie tylko dla osób zarządzających przedsiębiorstwami tego typu, ale także dla działów HR (zajmujących się m.in. rekrutacją, szkoleniem czy motywowaniem pracowników - PAP) i przede wszystkim menedżerów" - zaznaczyła Turalska.

Pierwszym krokiem - jak podkreśliła - "powinno być wpisanie integracji międzypokoleniowej do priorytetów polityki personalnej oraz przygotowanie odpowiednich narzędzi do jej wdrażania". "W dalszej kolejności konieczne jest przygotowanie do sprostania tym wyzwaniom menedżerów – wyposażenie ich w kompetencje, które pozwolą im na radzenie sobie ze zróżnicowanymi zespołami" - dodała.

Menedżer ds. CSR i różnorodności w banku BPH Malwina Fidyk powiedziała PAP, że zarządzanie wiekiem w firmach jest wyzwaniem przede wszystkim dla działów HR oraz menedżerów."Teraz w firmach pracują trzy pokolenia, niedługo będą to cztery" - podkreśliła. Z badań przeprowadzonych przez bank BPH wynika, że pracownicy z dużym stażem chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Dodała, że bank w ramach działań wolontariackich wspiera również uniwersytety trzeciego wieku i instytucje dla seniorów.

 

Fundacja Obserwatorium Zarządzania jest instytucją otoczenia biznesu, zajmującą się problemami przedsiębiorczości, wdrażania innowacji oraz edukacji ekonomicznej społeczeństwa i biznesu. W ramach działań Obserwatorium realizowane są stałe autorskie programy badawczo - rozwojowe poświęcone strategii prowadzenia biznesu, wykorzystania nowoczesnych form zarządzania, rynku pracy, technologii ICT, dostępu do kapitału dla małych i średnich firm. (PAP)

dol/ drag/