Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Business Centre Club pozytywnie ocenia zniesienie obowiązku zawarcia z cudzoziemcem, wnioskującym o zezwolenie na pracę i na pobyt w trybie jednolitym, umowy przed pozyskaniem przez cudzoziemca tego zezwolenia. Zmiana ta jest korzystna, ponieważ wskazywanie hipotetycznych, nieznanych pracodawcy dat rozpoczęcia pracy rodziło dotychczas wiele problemów (urzędy nie akceptowały umów przedwstępnych o pracę). Po wprowadzeniu zmian, wystraczająca będzie informacja o warunkach zatrudnienia. Pojawi się również rozporządzanie zawierające wykaz zawodów szczególnie pożądanych w polskiej gospodarce (kryterium będą w tym przypadku niedobory na rynku pracy). Dzięki temu, w ich przypadku, nie trzeba będzie przeprowadzać testu rynku pracy przy procedurze uzyskiwania zezwolenia na pobyt i na pracę. Uregulowane zostaną też inne przypadki (podobne do już przewidzianych zwolnień przy pozyskiwaniu zezwolenia na pracę) gdy test rynku pracy nie będzie wymagany.

Projekt ustawy o cudzoziemca zakłada, że stroną każdego postepowania w sprawie udzielenia lub cofnięcia zezwolenia na pobyt czasowy jest wyłącznie cudzoziemiec. Nie będzie nim już podmiot powierzający pracę.  Zastanawiająca jest również możliwość wprowadzenia limitów, które zamkną możliwość zatrudniania cudzoziemców. Zwłaszcza, że równolegle trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, która również wprowadzi zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców i również w niej przewidziano analogiczne rozwiązania dotyczące limitowania zatrudnienia cudzoziemców.

Najważniejsze zmiany istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy uzupełniają kadrę poprzez zatrudnienie obywateli spoza UE:

1. Przeniesienie wewnątrz przedsiębiorstwa

Główne propozycje skupiają się wokół dodania nowego rodzaju pobytu czasowego w celu przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (efekt konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z 15 maja 2014 r.). Dlatego projekt przewiduje, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju (nie należącego do UE). Maksymalny okres przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa wynosić będzie 3 lata – w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok – w przypadku pracowników odbywających staż. Po upływie tego czasu osoby te będą musiały opuścić Polskę, chyba że otrzymają zezwolenie na pobyt na innej podstawie, zgodnie z przepisami unijnymi lub krajowymi. Ustawa reguluje również kwestie umów jakie powinny być zawarte w celu przeniesienia i wskazuje na ich obligatoryjne elementy.
Aby skorzystać z przeniesienia wymagane będzie wcześniejsze zatrudnienie, w ramach tego samego przedsiębiorstwa lub tej samej grupy przedsiębiorstw, przez co najmniej 12 miesięcy – w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz 6 miesięcy – w przypadku pracowników odbywających staż. W związku ze zmianami pojawi się również nowy cel wydania wizy jakim będzie przeniesienie wewnątrz przedsiębiorstwa. Projekt przewiduje, że członkowie rodzin pracowników przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa będą mogli od razu dołączyć do tych pracowników. Będą także mieli dostęp do polskiego rynku pracy.

[-DOKUMENT_HTML-]

Ponadto, projekt zakłada możliwość korzystania przez pracowników przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa z mobilności krótkoterminowej i długoterminowej wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach tego samego przedsiębiorstwa lub tej samej grupy przedsiębiorstw. Ustawa definiuje jednocześnie czym jest mobilność, mobilność krótkoterminowa i długoterminowa. Nowym rozwiązaniem będzie możliwość wystąpienia o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa przez jednostkę przyjmującą, a nie danego cudzoziemca (dotychczas o wszystkie rodzaje pobytu wnioskuje cudzoziemiec). Pojawią się też nowe formularze o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w opisywanym przypadku.

2. Procedury, limity

Kolejny blok zmian dotyczy rozwiązań, które miałyby usprawnić procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po zakończeniu studiów na polskich uczelniach oraz podejmujących w naszym kraju pracę, w tym w zawodach pożądanych dla polskiej gospodarki. M.in. zniesiony zostanie obowiązek posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu przez absolwenta polskiej uczelni na rzecz zapewnionego utrzymania w Polsce.

Przede wszystkim, w projekcie przewiduje się możliwość ustanowienia limitów zezwoleń na pobyt czasowy, jakie będą mogły być udzielone cudzoziemcom w danym roku kalendarzowym – w celach związanych z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce. Limity mogą̨ dotyczyć poszczególnych województw, zawodów, rodzajów umów, na podstawie których cudzoziemcowi może zostać powierzone wykonywanie pracy lub rodzajów działalności podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi według klasyfikacji PKD.

Źródło: Business Centre Club