Obowiązek podawania informacji o pracy w szczególnych warunkach wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282, z późn. zm.) - dalej r.s.t.ś.p. Według § 1 ust. 1 pkt 11 r.s.t.ś.p. w świadectwie pracy zamieszcza się, między innymi, informacje dotyczące okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (odpowiednio ust. 4 pkt 8 wzoru świadectwa). Należy więc uznać, że na pracodawcy ciąż taki obowiązek.
Tym bardziej, że nie można obecnie z całą pewnością stwierdzić, jaki wpływ praca wykonywana w szczególnych warunkach w latach 2004-2007 będzie miała na emeryturę pracownika.
Przede wszystkim dla osób urodzonych przed 1949 r. wciąż może z tym się wiązać prawo do emerytury w obniżonym wieku - art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. - o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) - dalej u.e.r. Dotyczy to również tych osób, które wiek emerytalny osiągną do końca 2008 r. (według obecnie obowiązujących przepisów, ale termin ten był już dwukrotnie zmieniany, więc nie można wykluczyć kolejnej zmiany). A według art. 24 ust. 2 u.e.r. dla osób objętych reformą, czyli ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, zostaną ustanowione emerytury pomostowe. Według dotychczas przedstawionego projektu ustawy o emeryturach pomostowych "za pracowników, wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, uważa się również pracowników, wykonujących do dnia 31 grudnia 2007 r., stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS." Prawo do emerytury miałoby być uzależnione od co najmniej 15 lat okresu pracy w szczególnych warunkach. A więc odpowiedni zapis w świadectwie pracy takiej osoby może mieć duże znaczenie dla ustalenia ewentualnego prawa do przyszłej emerytury.
Informacja o pracy w szkodliwych warunkach jest więc wciąż "informacją niezbędną do ustalenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego" i dlatego powinna być zamieszczana w świadectwie pracy.