Okresowej kontroli co najmniej raz na 5 lat polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia. Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów zgodnie z przepisem.
Z kontroli obiektu budowlanego należy sporządzać protokoły, które powinny być dołączone do książki obiektu budowlanego.
Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych i piorunochronnych, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych.
Obowiązki powyższe dotyczą wszystkich obiektów również tych użytkowanych od lat.
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków mają obowiązek utrzymania urządzeń przeciwpożarowych w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej oraz wyposażenia obiektu w przeciwpożarowe wyłączniki prądu zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi oraz umieszczenia w widocznym miejscu instrukcji postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem telefonów alarmowych. Drogi i wyjścia ewakuacyjne, miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, drzwi przeciwpożarowe oraz drogi przeciwpożarowe muszą być oznakowane znakami zgodnymi z PN (m.in. drogi i wyjścia). Pełny wykaz obowiązków właścicieli, zarządców lub użytkowników budynków w tym zakresie zawarto w § 4 ust. 2 r.o.p.b. Ponadto, zgodnie z dyspozycją § 6 ust. 1 zarządcy, właściciele oraz użytkownicy budynków przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej mają obowiązek wdrożenia instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.