Ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odpowiada na pytanie Użytkownika programu:

Według jakiego sposobu należy wyliczać proporcjonalny urlop?

Czy należy stosować jedno czy dwa zaokrąglenia?

W literaturze i przykładach pojawiają się oba sposoby.

Który jest prawidłowy?

Odpowiedź:

Rozbieżności, o których mowa w pytaniu, wynikają ze sposobu zaokrąglania. Z uwagi na brak uregulowań prawnych w zakresie zaokrąglania urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy pojawiają się wątpliwości interpretacyjne i różne sposoby obliczeń. Zdaniem Autorki należy zastosować jedno zaokrąglenie urlopu w ostatnich obliczeniach, gdyż prowadzi to do mniejszego zniekształcenia w zakresie dokonywanych obliczeń.

Uzasadnienie:

Zgodnie ze stanowiskami doktryny dwukrotne zaokrąglanie urlopu może prowadzić do nieuzasadnionego obiektywnie uprzywilejowania pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz naruszać przepisy o równym traktowaniu pracowników i zakazie dyskryminacji. 

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż z art. 154[2] § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. wynika zaokrąglenie wymiaru urlopu, to powinno to być wykonywane nie na początku, lecz w ostatniej fazie obliczania urlopu. Znacznie mniejsze jest wówczas zniekształcenie uzyskanego wyniku (zob. Komentarz do. Kodeksu pracy, Autorzy:Jaśkowski K., Maniewska E., opublikowano  LEX/el., 2011).

Należy jednak zwrócić uwagę, iż mogą być prezentowane również inne obliczenia (zaokrąglenia urlopu), gdyż z przepisów prawa nie wynika w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, w jaki sposób dokonywać zaokrągleń przy obliczaniu urlopu wypoczynkowego pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Małgorzata Skibińska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jest ekspertem Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe i HR

Odpowiedzi udzielono 23.05.2016 r.