W jaki sposób należy obliczyć wysokość stawki wynagrodzenia przestojowego należnego pracownikowi?

Przejście na czas letni spowoduje, że osoby wykonujące pracę w nocy z soboty na niedzielę otrzymają tzw. postojowe za nieprzepracowaną godzinę. Wszyscy pracownicy, których zmiana wypada w czasie zmiany czasu na letni, będą pracować jedną godzinę krócej. W konsekwencji niektórzy mogą nie wypracować obowiązującego ich wymiaru czasu pracy. W marcu przepracują 183 godziny, choć powinni wykonywać pracę przez 184 godziny. Za jedną nieprzepracowaną godzinę pracownik powinien otrzymać tzw. wynagrodzenie przestojowe. Pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie pracownikowi za czas jej niewykonywania, jeśli w tym czasie był on gotowy do jej świadczenia i nie robił tego nie z własnej winy. Wysokość wynagrodzenia postojowego powinna być określona stawką godzinową lub miesięczną.
W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie postojowe przy wynagrodzeniu za godzinę przykładowo w wysokości 7,81 zł brutto oraz dodatkowej premii uznaniowej w wysokości 20% wynagrodzenia?


Stawka wynagrodzenia przestojowego za jedną godzinę powinna w opisanym przypadku wynieść 7,81 zł brutto. Do wynagrodzenia tego nie wlicza się premii uznaniowej.


Pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. - dalej k.p.)


Przez stawkę osobistego zaszeregowania należy rozumieć tylko wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami stawkowymi, czyli składnikami wynagrodzenia, które mają charakter stały i są bezpośrednio związane z pełnioną przez pracownika funkcją lub zajmowanym stanowiskiem. Gdy wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określone jest stawką miesięczną, to przy ustalaniu należności za jedną godzinę niezawinionego przez pracownika przestoju, miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Ustalenie stawek wynagrodzenia należy do obowiązków pracodawcy. Jeżeli zdarzy się, że stawka osobistego zaszeregowania nie została wyodrębniona, to pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia, które by otrzymał, gdyby pracował w tym czasie przy pracy umówionej. Wynagrodzenie określone procentowo oblicza się zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14) według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego. W celu obliczenia należności za jedną godzinę przestoju należy 60% wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.
Przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego należy uwzględniać premie regulaminowe. W wynagrodzeniu urlopowym nie są natomiast uwzględniane jednorazowe wypłaty o charakterze uznaniowym.