Odpowiedź: Okres odbywania stażu wlicza się do pierwszego roku pracy, dlatego pracodawca może zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego przez okres 6 miesięcy.

Uzasadnienie: Jak stanowi art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) - dalej u.m.w., wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przepis art. 6 ust. 3 u.m.w. nakazuje do okresu pierwszego roku pracy wliczać wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, świadczenie integracyjne lub stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez powiatowy urząd pracy, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu - art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) - dalej u.s.u.s. Płatnikiem składek wobec osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium jest powiatowy urząd pracy.
Jeśli zatem za pracownika, o którym mowa w pytaniu składki odprowadzane były przez 6 miesięcy (przez okres trwania stażu), pracodawca może jeszcze przez 6 miesięcy zatrudniać go za wynagrodzeniem w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego. W konsekwencji, we wskazanym okresie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika równała się będzie przychodowi pracownika - osiąganemu w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego (art. 18 ust. 1 u.s.u.s.). Po upływie tego okresu zakończy się okres pierwszego roku pracy pracownika i będzie miał on prawo do wynagrodzenia minimalnego w pełnej wysokości.
 
Paulina Zawadzka-Filipczyk

 

Pytanie pochodzi  z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych